Preskočiť na hlavný obsah

Jane Austen - Pýcha a predsudok

 


CELKOVÉ HODNOTENIE 5/5

ORIGINÁLNY NÁZOV - Pride and Prejudice

POČET STRÁN - 416

VÄZBA - pevná väzba s prebalom

ROK VYDANIA - 2022

ŠTÝL - romantický, historický, humorný

JAZYK - slovenčina

PREKLAD - Danka Jacečková

PÔVOD - Spojené kráľovstvo

VYDAVATEĽSTVO - Ikar

ODKAZ NA KNIHU – Kniha: Pýcha a predsudok (Jane Austenová) | bux.sk

Za knihu ďakujem Bux.sk

 

Dlho ma táto kniha lákala, no nikdy som sa neodvážila po nej siahnuť. Pýtate sa prečo? Bála som sa, že mi nesadne štýl písania autorky a čítanie sa stane pre mňa utrpením. Nakoniec som predsa len nabrala odvahu a som za to nesmierne rada.

Myslím si, že neexistuje človek, ktorý by nevedel o čom tento nestarnúci príbeh je. No aj napriek tomu si povedzme pár viet k obsahu. Kniha rozpráva príbeh Elizabeth a Darcyho. Elizabeth je svojská, nezávislá no pôvabná mladá dáma z rodiny Bennetovcov. Na návštevu u pána Bingleyho spoznáva jeho najlepšieho priateľa Darcyho. Darcy je hrdý, zásadový, pyšný muž, ktorý nevyhľadáva spoločnosť ľudí. Spoločnosť ho často označovala za nepríjemného človeka. Dokonca na návštevu u Bingleyho urazil aj samotnú Elizabeth. Ta sa však stretnutiam s ním nevyhne hlavne, keď sa pán Bingley dvorí jej sestre. Postupne sa však jeho správanie k nej mení, no nie len jeho správanie ale aj on sám.Milo ma prekvapilo, že som nemala problém začítať sa do knihy. Hneď prvé stránky knihy ma vtiahli do deja. Napriek tomu som knihu čítala pomalým tempom, aby som si knihu poriadne užila. Bála som sa štýlu písania autorky, no nakoniec som s ním nemala problém, čo ma milo prekvapilo. Občas sa mi stávalo, že som sa strácala v deji alebo nechápala odohratým udalostiam, no stačilo si scénu prebehnúť očami ešte raz. Kniha obsahovala viac opisov udalostí ale mne to vôbec nevadilo. Dialógy v knihe ma bavili, hlavne tie medzi hlavnými postavami. 

Autorka v knihe bravúrne spracovala viacero tém. Zamerala sa hlavne na medziľudské vzťahy v vtedajšej spoločnosti na ich zmýšľanie a samozrejme na predsudky a pýchu. Romantická linka bola jemná a nenásilná. Užívala som si čítanie kapitol, v ktorých sa ich vzťah posúval a vyvíjal.

Autorka si na postavách dala záležať. Spracovala ich charaktery bravúrne. Každá postava bola iná a niečím výnimočná. Obľúbila som si Elizabeth rovnako aj Darcyho. Obe postavy si prešli charakterovým prerodom. Museli si priznať svoje chyby zbaviť sa predsudkov a pýchy. Bavila ma aj rodina Bennetovcov.

Nepovedala by som, že kniha bola napísaná v 19. storočí. Naozaj ide o nadčasový nestarnúci príbeh.

 Mne neostáva nič iné len vám knihu vrelo odporúčať. Nerobte rovnakú chybu ako ja, nebojte sa siahnuť po tejto knihe.

 

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Erin Wattová - Keď je to naozaj

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - When It’s Real POČET STRÁN - 408 VÄZBA - pevná väzba ROK VYDANIA - 2022 VYDANIE - 1 JAZYK - slovenčina PREKLAD - Denisa Jahičová PÔVOD - Spojené štáty VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Keď je to naozaj (Erin Wattová) | bux.sk Za knihu ďakujem BUX.sk Chceli by ste ísť na rande s celebritou, alebo s ňou chodiť? Tvorbu autorky Erin Watt (pseudonym dvoch autoriek) som spoznala vďaka odporúčaniu od kamošky. A práve vďaka sérii Royalovci som si zamilovala young adult. V krátkosti si ešte prečítajte o čom kniha je. Oakley je slávny popový spevák s nie veľmi dobrou povesťou. Vďaka jeho výstrednému správaniu sa jeho kariéra začína rozpadať. Tak jeho tím príde s geniálnym nápadom, ktorý má ľuďom ukázať, že Oakley dospel. Tento nápad zahŕňa Vaughn obyčajne dievča, ktoré musí finančne pomáhať svojej rodine. Vaughn dostane pracovnú ponuku, vďaka ktorej dokáže zaplatiť štúdium svojím bratom.