Preskočiť na hlavný obsah

Jane Austen - Pýcha a predsudok

 


CELKOVÉ HODNOTENIE 5/5

ORIGINÁLNY NÁZOV - Pride and Prejudice

POČET STRÁN - 416

VÄZBA - pevná väzba s prebalom

ROK VYDANIA - 2022

ŠTÝL - romantický, historický, humorný

JAZYK - slovenčina

PREKLAD - Danka Jacečková

PÔVOD - Spojené kráľovstvo

VYDAVATEĽSTVO - Ikar

ODKAZ NA KNIHU – Kniha: Pýcha a predsudok (Jane Austenová) | bux.sk

Za knihu ďakujem Bux.sk

 

Dlho ma táto kniha lákala, no nikdy som sa neodvážila po nej siahnuť. Pýtate sa prečo? Bála som sa, že mi nesadne štýl písania autorky a čítanie sa stane pre mňa utrpením. Nakoniec som predsa len nabrala odvahu a som za to nesmierne rada.

Myslím si, že neexistuje človek, ktorý by nevedel o čom tento nestarnúci príbeh je. No aj napriek tomu si povedzme pár viet k obsahu. Kniha rozpráva príbeh Elizabeth a Darcyho. Elizabeth je svojská, nezávislá no pôvabná mladá dáma z rodiny Bennetovcov. Na návštevu u pána Bingleyho spoznáva jeho najlepšieho priateľa Darcyho. Darcy je hrdý, zásadový, pyšný muž, ktorý nevyhľadáva spoločnosť ľudí. Spoločnosť ho často označovala za nepríjemného človeka. Dokonca na návštevu u Bingleyho urazil aj samotnú Elizabeth. Ta sa však stretnutiam s ním nevyhne hlavne, keď sa pán Bingley dvorí jej sestre. Postupne sa však jeho správanie k nej mení, no nie len jeho správanie ale aj on sám.Milo ma prekvapilo, že som nemala problém začítať sa do knihy. Hneď prvé stránky knihy ma vtiahli do deja. Napriek tomu som knihu čítala pomalým tempom, aby som si knihu poriadne užila. Bála som sa štýlu písania autorky, no nakoniec som s ním nemala problém, čo ma milo prekvapilo. Občas sa mi stávalo, že som sa strácala v deji alebo nechápala odohratým udalostiam, no stačilo si scénu prebehnúť očami ešte raz. Kniha obsahovala viac opisov udalostí ale mne to vôbec nevadilo. Dialógy v knihe ma bavili, hlavne tie medzi hlavnými postavami. 

Autorka v knihe bravúrne spracovala viacero tém. Zamerala sa hlavne na medziľudské vzťahy v vtedajšej spoločnosti na ich zmýšľanie a samozrejme na predsudky a pýchu. Romantická linka bola jemná a nenásilná. Užívala som si čítanie kapitol, v ktorých sa ich vzťah posúval a vyvíjal.

Autorka si na postavách dala záležať. Spracovala ich charaktery bravúrne. Každá postava bola iná a niečím výnimočná. Obľúbila som si Elizabeth rovnako aj Darcyho. Obe postavy si prešli charakterovým prerodom. Museli si priznať svoje chyby zbaviť sa predsudkov a pýchy. Bavila ma aj rodina Bennetovcov.

Nepovedala by som, že kniha bola napísaná v 19. storočí. Naozaj ide o nadčasový nestarnúci príbeh.

 Mne neostáva nič iné len vám knihu vrelo odporúčať. Nerobte rovnakú chybu ako ja, nebojte sa siahnuť po tejto knihe.

 

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Martina Mrázová - Svätoplukov Havran

  CELKOVÉ HODNOTENIE 4 POČET STRÁN - 217 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Martina Mrázová ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Svätoplukov Havran (Martina Mrázová) | Martinus Za knihu by som sa chcela poďakovať pani autorke. Anotácia Táto kniha je pokračovaním románu Ja som Smútok. Príbeh o smutnej princeznej Mare sa prelína do príbehu o Svätoplukovom Havranovi. Príbeh Svätoplukovho Havrana sa začína jeho smrťou, po ktorej sa stáva dôležitou súčasťou predpovedanej vojny svetov. Bojuje za záchranu ľudstva, bohov a planéty. Jeho misia súvisí s poslaním ďalších dvoch mužov, bezúhonného mnícha a krvavého grófa. Všetci traja stoja na čele svojej armády a vstupujú do veľkej bitky z rozdielnych pohnútok. A ako s tým všetkým súvisí Mara? Jednoducho, jej osud sa v istých okamihoch alebo náznakoch prelína s osudmi všetkých troch mužov. Môj názor Ja som viac ako pred   rokom dostala možnosť prečítať si prvý diel s názvom Ja som Smútok. Pokrač

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Jennifer L. Armentrout - Ónyx

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 4,5* ORIGINÁLNY NÁZOV – Onyx VEKOVÉ ODPORÚČANIE – 14-18 POČET STRÁN – 392 ROK VYDANIA – 2019 VÄZBA – brožovaná väzba JAZYK – slovenský VYDAVATEĽSTVO – Zelený kocúr ODKAZ NA KNIHU - https://www.zelenykocur.sk/products/onyx-druha-kniha-serie-lux?_pos=1&_sid=118762b69&_ss=r   Anotácia Kniha Ónyx je pokračovaním knihy Obsidián zo série Lux. Kniha obsahom nadväzuje na prvú časť. Daemona a Katy spája silné puto. Daemon sa snaží dokázať, že jeho city sú skutočné a že to, čo ku nej cíti, nie len vďaka putu. Katy mu to neverí a snaží sa od neho držať ďalej, hoci Daemon vo svojej snahe nepovoľuje. No čakajú ich väčšie problémy. Do mesta zavítalo ministerstvo obrany. Ak prídu na to, že ich spája puto tak sú obaja odpísaní. Okrem toho, v škole sa objavil chalan, ktorý vie čo sa jej stalo a chce jej pomôcť. Všetko sa zamotáva, keď Katy uvidí niekoho, kto nemá byť nažive. Čo sa vlastne stalo s jeho bratom? A čo vlastne plánuje ministerstvo obrany?