Preskočiť na hlavný obsah

Lynn Austinová - V tvojej koži


CELKOVÉ HODNOTENIE – 2,5/5

ORIGINÁLNY NÁZOV - If I Were You

POČET STRÁN - 448

VÄZBA - brožovaná väzba

ROK VYDANIA - 2021

ŠTÝL - vojnový, duchovný, historický

JAZYK - slovenčina

PREKLAD - Zuzana Venglíková

VYDAVATEĽSTVO - Kumran

ODKAZ NA KNIHU - https://www.kumran.sk/krestanske-romany-novely/22944-v-tvojej-kozi.html

Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu Kumran.


1950
Po skončení vojny opúšťa Audrey Clarksonová rodinné sídlo v Anglicku, aby so svojím synčekom začala nový život v Amerike. Ako ovdovená vojnová nevesta potrebuje finančnú podporu svojich amerických svokrovcov, ktorých nikdy predtým nevidela. Po príchode do Ameriky však zisťuje, že jej dlhoročná priateľka Eve Dawsonová tam už štyri roky vystupuje pod jej menom. Rozmotávaním klbka klamstiev vyplávajú na povrch Audrine aj Evine tajomstvá – a zároveň komplikovaná história ich priateľstva.

1940
Eve a Audrey už ani nemohli byť odlišnejšie. Spoznali sa na Wellingford Halle, kde Evina matka slúžila ako komorná Audrinej matky. Ich vzájomné rozdiely spôsobili, že v dospelosti sa ich cesty rozišli, aby sa v čase hrozby nacistickej invázie znovu stretli. Americký vojak umiestnený v Anglicku prináša Audrey šancu na lásku a rozpad triedneho systému predstavuje pre Eve nádej na spoločnú budúcnosť s Audriným bratom. Vojna však zamieša karty a prinúti obe ženy urobiť rozhodnutia, ktoré budú mať nečakané následky.

 

Toto bola prvá kniha, ktorú som od autorky čítala. Celkovo mám veľmi rada knihy s vojnovou tematikou a pri tejto ma zaujala hlavne pútava anotácia.

V knihe sú spracované dve dejové línie. Prvá sa odohráva v roku 1950. Audrey v tom čase už ovdovela a musela opustiť rodinné sídlo a odísť do Ameriky za svokrovcami. Po príchode však zisťuje, že jej miesto zastúpila jej dávna priateľka Eve Dawsonová a už štyri roky predstiera, že je ona. Ani jedna z nich sa však nechce vzdať svojho miesta a odísť. Postupne sa odhaľujú klamstvá a tajomstvá dávnej minulosti. Druhá dejová línia je venovaná histórii ich priateľstva. Audrey a Eve už ako deti boli odlišné. Jedná z bohatej a vplyvnej rodiny a druhá dcéra obyčajnej komornej. Už ako malé dievčatká si uvedomovali rozdiely v ich postavení. Práve tie zapríčinili, že sa ich cesty v dospelosti rozišli. Krutá vojna však ich životy opäť spojila a donútila ich k rozhodnutiam, za ktoré budú niesť následky.Kniha mala celkom pomalý začiatok, čo zapríčinilo, že sa mi do knihy začítavalo ťažšie. Celkovo som mala pocit, že sa dej neuveriteľne vliekol a to nezachránil ani bravúrny štýl písania autorky. Prevažná časť deja sa odohrávala v minulosti a príbeh je rozprávaný z pohľadu oboch žien. Podľa anotácie som čakala, že kniha bude zameraná práve na ich výmenu identity a problémy s tým spojené. Autorka sa však rozhodla zamerať viac na ich priateľstvo a životy pred ich výmenou.

Hlavné hrdinky spoznávame už ako malé. Spoznávame ich životy, rodiny a ich samotné. Mňa osobne čítanie o ich detstve nebavilo. Často som narážala na pasáže, ktoré ma nudili a preto mi čítanie knihy trvalo enormne dlho. Vytváralo to strašne veľa hluchých miest a nútilo ma to strany prechádzať len očami. Zlepšilo sa to až v druhej polovici knihy, kedy autorka začala opisovať ich životy behom vojny. Páčilo sa mi, ako autorka vojnové obdobie opísala a poukázala na fakt, že vojna nerozlišovala medzi bohatými a chudobnými, ale ľudia si boli rovní. Nechýbali ani romantické linky, ktoré boli celkom znesiteľné.

Z dvoch hlavných postáv mi sadla viac Audrey. Viac som sa stotožnila s jej charakterom. Eve mi bola nesympatická už ako dieťa. Tak neznesiteľnú postavu som asi ešte nezažila. S čím som sa ale vôbec nestotožnila, bolo ich priateľstvo. Áno, pomáhali si behom vojny, ale tá závisť a neustále výčitky mi vadili. Nepáčil sa mi vzťah medzi nimi a nezachránila to ani záverečná časť. Takto proste vrúcne priateľstvo nevyzerá.

V knihe som narazila aj na pár krásnych myšlienok, ale naozaj len pár.

Na záver by som už len dodala, že som rada, že je koniec.


Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Komentáre

  1. Ja som bola z tejto knihy extrémne sklamaná, pre mňa najhoršia za tento rok! A to vykreslené "priateľstvo" mi vadilo tiež, to s priateľstvom nemalo skrátka nič spoločné :/

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Katarína Soyka - Hlas draka

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5* POČET STRÁN - 248 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - https://www.martinus.sk/?uItem=786145 Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. O autorke Autorka sa fantastike  venuje od roku 2011, kedy bol publikovaný jej prvý fantasy román Sklený vrch – o putovaní troch čarodejníc. O rok neskôr sa stala jednou z kľúčových hláv Vydavateľstva Hydra. Vydala urban fantasy pre dospelých Lokaj, fantasy o meňavcoch Vlčí brat a neskôr space operu Posledná Pozemšťanka, ktorá bola preložená aj do českého jazyka. Z prostredia elfov a kentaurov pochádza novela Cval kentaura. Hrdinovia jej príbehov nebývajú dokonalí, skôr naopak, často trpia intoleranciou a inými neduhmi, dostávajú priestor na postupný prerod a ich osudom dominuje láska. Soyka sa podieľala na niekoľkých medzinárodných projektoch, ktorých výsledkom sú zbierky mikropoviedok scifi, fantasy a hororu Fantastiká 55, hororová zbier

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove