Preskočiť na hlavný obsah

Martina Dacková - Dom z ruží

 

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5

POČET STRÁN - 240

VÄZBA - brožovaná väzba

ROK VYDANIA - 2021

TÉMA - tajomstvo, láska

ŠTÝL - romantický

JAZYK - slovenčina

PÔVOD - Slovensko

VYDAVATEĽSTVO - inspira publishing

PRE KOHO - pre ženy

ODKAZ NA KNIHU - Dom z ruží - Vydavateľstvo inspirapublishing

Za knihu ďakujem vydavateľstvu

 

Život pani Márie je zahalený rúškom tajomstva. Mária už celé roky žije sama vo veľkom dome v Sekuliach. Spoločnosť jej zvykne robiť jej vnuk alebo podnájomníci z malého podkrovného bytu v jej dome.

Mladá právnička Ema sa konečne odhodlá zmeniť svoj doterajší život od základov. Nechce sa už prispôsobovať iným chce žiť svoj vlastný život. Ukončí osemročný vzťah a odsťahuje sa do malebnej dedinky do bytu pani Márie.

Pani Máriu tajomstvo minulosti ťaží na duši a rozhodne sa ho povedať práve Eme.

 

Ema vyšla pred vchodové dvere, od ktorých hneď viedli schody na bočnej strane domu. Už na prvom schode pochopila, prečo ju stará pani navigovala do ružového domu. Domnievala sa, že tým myslí farbu domu a cez telefón jej vysvetľovala, že to i tak nerozozná, lebo je už tma. No pochopila až teraz. Omámila ju nádherná vôňa – ako zakaždým v nejakom kvetinárstve. Kam len pozrela, všade boli ruže.

 


Dom z ruží je debutový román mladej slovenskej autorky, ktorý pohladí srdcia romantickým ženám. Musím sa priznať, že ma kniha veľmi milo prekvapila. Už prvými stránkami si ma príbeh získal. Autorka ma jednoduchý, ale pútavý štýl písania, vďaka ktorému sa kniha veľmi rýchlo čítala.

V knihe sa prelínajú dve dejové línie, prítomnosť a minulosť prostredníctvom rozprávania pani Márie. Prítomnosť patrí Eme mladej právničke túžiacej po životnej zmene. Eme sa pani Mária rozhodne prezradiť svoj životný príbeh.  Minulosť patrí dvom sestrám dvojičkám Márii a Elene.  Navlas rovnaké sestry potrápil krutý osud a donútil ich k rozhodnutiam, ktoré navždy poznačili ich životy.  Dej bol trocha pomalší, ale zato plynulý. Autorka dej zbytočne nesilila a postupne prezrádzala udalosti zo života Márie. Mne osobne viac ulahodila minulosť. Bola som zvedavá na tajomstvá pani Márie a jej sestry. Prítomnosť sa postupne menej objavovala, čo je škoda.Aj keď teda ide o romantickú knihu, tak tu nenájdeme presladené scény. Ľúbostné linky boli príjemné a nevšimla som si klišé scény. Dej bol však trocha predvídateľný a ja osobne som viac udalostí predvídala, no nevadilo mi to.

Kniha nebola len o láske. Autorka spracovala v knihe viacero tém, či už nefungujúce manželstvo a jeho dopady na psychiku človeka, sesterskú lásku alebo bezútešnosť života a jeho jednotvárnosť.

V knihe nebolo veľa postáv, ale zato boli perfektné. Páčila sa mi Ema, Mária aj Elena.

Toto bola veľmi príjemná kniha, pri ktorej som si perfektne oddýchla. Autorka by mala jednoznačne v písaní pokračovať.

 

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Jakub Mišči - Evan

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* POČET STRÁN - 270 ROK VYDANIA - 2020 VYDANIE - 1 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Art Floyd ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Evan (Jakub Mišči) | Martinus Za knihu by som sa chcela veľmi pekne poďakovať pánovi autorovi. O autorovi Autor sa narodil v roku 1990 a pochádza z Hlohovca, kde študoval na Obchodnej akadémii, neskôr na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre. V súčasnosti pracuje ako copywriter a marketingový špecialista. Popri práci sa venuje písaniu kníh a debutoval knihou Zvrátené mesto (Art Floyd, 2017), s príbehom zasadeným v jeho rodnom meste. Autor pokračuje v písaní ďalších kníh zo slovenského prostredia. Má rád rôznorodosť žánrov, jeho tvorba obsahuje prvky hororu, fantasy a sci-fi. Pri tvorbe sa sústredí na vykresľovanie rozličných ľudských pováh, neváha siahnuť až do najtemnejších hlbín duše. Ako milovník kníh si uvedomuje, že každé dielo má byť iné a preto spracúva svoje knižné nápa

Katarína Soyka - Hlas draka

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5* POČET STRÁN - 248 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - https://www.martinus.sk/?uItem=786145 Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. O autorke Autorka sa fantastike  venuje od roku 2011, kedy bol publikovaný jej prvý fantasy román Sklený vrch – o putovaní troch čarodejníc. O rok neskôr sa stala jednou z kľúčových hláv Vydavateľstva Hydra. Vydala urban fantasy pre dospelých Lokaj, fantasy o meňavcoch Vlčí brat a neskôr space operu Posledná Pozemšťanka, ktorá bola preložená aj do českého jazyka. Z prostredia elfov a kentaurov pochádza novela Cval kentaura. Hrdinovia jej príbehov nebývajú dokonalí, skôr naopak, často trpia intoleranciou a inými neduhmi, dostávajú priestor na postupný prerod a ich osudom dominuje láska. Soyka sa podieľala na niekoľkých medzinárodných projektoch, ktorých výsledkom sú zbierky mikropoviedok scifi, fantasy a hororu Fantastiká 55, hororová zbier