Preskočiť na hlavný obsah

Martina Dacková - Dom z ruží

 

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5

POČET STRÁN - 240

VÄZBA - brožovaná väzba

ROK VYDANIA - 2021

TÉMA - tajomstvo, láska

ŠTÝL - romantický

JAZYK - slovenčina

PÔVOD - Slovensko

VYDAVATEĽSTVO - inspira publishing

PRE KOHO - pre ženy

ODKAZ NA KNIHU - Dom z ruží - Vydavateľstvo inspirapublishing

Za knihu ďakujem vydavateľstvu

 

Život pani Márie je zahalený rúškom tajomstva. Mária už celé roky žije sama vo veľkom dome v Sekuliach. Spoločnosť jej zvykne robiť jej vnuk alebo podnájomníci z malého podkrovného bytu v jej dome.

Mladá právnička Ema sa konečne odhodlá zmeniť svoj doterajší život od základov. Nechce sa už prispôsobovať iným chce žiť svoj vlastný život. Ukončí osemročný vzťah a odsťahuje sa do malebnej dedinky do bytu pani Márie.

Pani Máriu tajomstvo minulosti ťaží na duši a rozhodne sa ho povedať práve Eme.

 

Ema vyšla pred vchodové dvere, od ktorých hneď viedli schody na bočnej strane domu. Už na prvom schode pochopila, prečo ju stará pani navigovala do ružového domu. Domnievala sa, že tým myslí farbu domu a cez telefón jej vysvetľovala, že to i tak nerozozná, lebo je už tma. No pochopila až teraz. Omámila ju nádherná vôňa – ako zakaždým v nejakom kvetinárstve. Kam len pozrela, všade boli ruže.

 


Dom z ruží je debutový román mladej slovenskej autorky, ktorý pohladí srdcia romantickým ženám. Musím sa priznať, že ma kniha veľmi milo prekvapila. Už prvými stránkami si ma príbeh získal. Autorka ma jednoduchý, ale pútavý štýl písania, vďaka ktorému sa kniha veľmi rýchlo čítala.

V knihe sa prelínajú dve dejové línie, prítomnosť a minulosť prostredníctvom rozprávania pani Márie. Prítomnosť patrí Eme mladej právničke túžiacej po životnej zmene. Eme sa pani Mária rozhodne prezradiť svoj životný príbeh.  Minulosť patrí dvom sestrám dvojičkám Márii a Elene.  Navlas rovnaké sestry potrápil krutý osud a donútil ich k rozhodnutiam, ktoré navždy poznačili ich životy.  Dej bol trocha pomalší, ale zato plynulý. Autorka dej zbytočne nesilila a postupne prezrádzala udalosti zo života Márie. Mne osobne viac ulahodila minulosť. Bola som zvedavá na tajomstvá pani Márie a jej sestry. Prítomnosť sa postupne menej objavovala, čo je škoda.Aj keď teda ide o romantickú knihu, tak tu nenájdeme presladené scény. Ľúbostné linky boli príjemné a nevšimla som si klišé scény. Dej bol však trocha predvídateľný a ja osobne som viac udalostí predvídala, no nevadilo mi to.

Kniha nebola len o láske. Autorka spracovala v knihe viacero tém, či už nefungujúce manželstvo a jeho dopady na psychiku človeka, sesterskú lásku alebo bezútešnosť života a jeho jednotvárnosť.

V knihe nebolo veľa postáv, ale zato boli perfektné. Páčila sa mi Ema, Mária aj Elena.

Toto bola veľmi príjemná kniha, pri ktorej som si perfektne oddýchla. Autorka by mala jednoznačne v písaní pokračovať.

 

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble