Preskočiť na hlavný obsah

Julia Quinnová - Vojvoda a ja


CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5

ORIGINÁLNY NÁZOV - The Duke and I

POČET STRÁN - 2884 hodiny čítania

VÄZBA - pevná väzba

ROK VYDANIA - 2021

ŠTÝL - romantický, historický

JAZYK - slovenčina

PÔVOD - Spojené štáty

1. DIEL SÉRIE - Bridgertonovci

VYDAVATEĽSTVO - Pandora

PRE KOHO - pre ženy, new adult

TÉMA - vojvodovia, priateľstvo, šľachta, prvá láska, rodina, vzťahy, láska, svadba

ODKAZ NA KNIHU -  Výsledok vyhľadávania pre „vojvoda a ja“ – dotlacknih.sk

Za knihu ďakujem vydavateľstvu.

 

Existuje pre londýnske Ctižiadostivé matky väčšia výzva ako slobodný vojvoda?

Spoločenské noviny Lady Whistledownovej, apríl 1813

Zdá sa, že Simonovi Bassetovi chýba už len kúsok k tomu, aby požiadal o ruku sestru svojho najlepšieho priateľa – pôvabnú Daphne Bridgertonovú. Ale iba oni dvaja vedia pravdu. Simon vymyslel zložitý plán, ako od seba udrží matky zo spoločnosti, ktorým ide o sobáš. A čo sa týka Daphne, teraz, keď sa zdá, že vojvoda ju označil za žiaducu, určite pritiahne niekoľko veľmi vhodných nápadníkov.

Ale počas všetkých tých plesov, ktoré Daphne trávi so Simonom, zabúda, že ich známosť je len klamstvom. Možno je to jeho diabolským úsmevom, určite je to tým, ako jeho oči horia zakaždým, keď sa na ňu pozrie... ale Daphne sa do vojvodu zamiluje... naozaj! A teraz musí urobiť aj nemožné a úplne nestratiť srdce a dušu kvôli atraktívnemu búrlivákovi, ktorý sa zaprisahal, že sa nikdy neožení!

 Myslím si, že neexistuje človek, ktorý nepozná  Bridgerton, či už knihy alebo seriál. Ja osobne som podľahla seriálu natoľko, že si ho musel pozrieť aj môj priateľ (tiež sa mu veľmi páčil). O niekoľko mesiacov knižný trh pohltili knihy z tejto série, a ani ja som neodolala a pustila sa do ich čítania.

Keďže som poznala seriál, tak som vedela o čom kniha približne bude. Medzi seriálom a knihou sú nepatrné rozdiely, ale nekazí to dojem ani z knihy ani zo seriálu.

Po prečítaní prvých kapitol som sa do knihy zamilovala. Štýl písania mi nesmierne sadol a kniha sa čítala jedna radosť. Kniha je písaná jednoducho ale zato zaujímavo, čo čitateľa núti čítať bez prestania.

 Dej knihy rozpráva príbeh Daphne Bridgertonovej a Simona Basseta. Daphne je mladé, krásne a múdre dievča súce na vydaj. Sezóna sa začala a ona nemá skoro žiadnych nápadníkov, preto súhlasí s bláznivým plánom, ktorý vymyslel Simon. Simon bude mať pokoj od ctižiadostivých  matiek zo spoločnosti a Daphne získa pár nápadníkov. Všetko sa však komplikuje, keď sa do ich plánu zamieša láska.

Dialógov v knihe bolo neurekom. Nechýbal sarkazmus a humor, ktorý perfektne dopĺňal atmosféru knihy. Opisy prostredia čitateľa prenesú do krás 19. storočia. V knihe autorka okrem lásky rozoberá fungovanie vtedajšej spoločnosti, rodinné vzťahy, a približuje aj postavenie a rolu ženy v spoločnosti.

Čo sa týka postáv, tak tie mi veľmi sadli. Obľúbila som si rodinu Bridgertonovcov aj Simona. Daphne ma veľmi milo prekvapila. Páčila sa mi viac v knihe ako v seriály. Veľmi sa mi páčilo, že každá nová kapitola začínala úryvkom z novín Lady Whistledownovej. Nevadilo by mi, keby tých úryvkov bolo viac.

Záver knihy bol bravúrny a naladil ma na pokračovanie série, ktoré určite plánujem čítať. Zamilovala som sa do tejto série a určite vám ju odporúčam. 


 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Katarína Soyka - Hlas draka

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5* POČET STRÁN - 248 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - https://www.martinus.sk/?uItem=786145 Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. O autorke Autorka sa fantastike  venuje od roku 2011, kedy bol publikovaný jej prvý fantasy román Sklený vrch – o putovaní troch čarodejníc. O rok neskôr sa stala jednou z kľúčových hláv Vydavateľstva Hydra. Vydala urban fantasy pre dospelých Lokaj, fantasy o meňavcoch Vlčí brat a neskôr space operu Posledná Pozemšťanka, ktorá bola preložená aj do českého jazyka. Z prostredia elfov a kentaurov pochádza novela Cval kentaura. Hrdinovia jej príbehov nebývajú dokonalí, skôr naopak, často trpia intoleranciou a inými neduhmi, dostávajú priestor na postupný prerod a ich osudom dominuje láska. Soyka sa podieľala na niekoľkých medzinárodných projektoch, ktorých výsledkom sú zbierky mikropoviedok scifi, fantasy a hororu Fantastiká 55, hororová zbier