Preskočiť na hlavný obsah

Adriana Bolyová - Hierarchia tmy


CELKOVÉ HODNOTENIE – 4/5

POČET STRÁN - 352

VÄZBA - pevná väzba

ROK VYDANIA - 2021

VYDANIE - 1

TÉMA - útek, démoni

ŠTÝL - dobrodružný

JAZYK - slovenčina

PÔVOD - Slovensko

1. DIEL SÉRIE - Hierarchia tmy

VYDAVATEĽSTVO - Ikar

ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hierarchia tmy (Adriana Bolyová) | bux.sk

Za knihu ďakujem Bux.sk

 


Radana Vranická má výnimočná vnútorný hlas, ktorý sa jej ozýva od osemnástych narodenín. Radí jej, predvída budúcnosť, pozná pravdu o každom človeku. Keď ju uprostred horúceho dňa v Prahe napadne démon, vďaka hlasu intuície sa jej podarí uniknúť.  Pred démonom ju zachráni tajomná žena démonologička. Radana po tomto incidente musí odisť do  Innsbrucku sídla organizácie, ktorá profituje z kontaktu s všemocnými bytosťami. Tie však s ľudstvom nepaktujú zadarmo.

S neznámym krvilačným svetom, ktorý sa skrýva pod povrchom modernej doby, je Radana nezvratne prepojená. Kým hrozba ešte drastickejšieho Východného spoločenstva stále narastá, Radana čelí aj nadpozemským silám. Ak chce zachrániť seba aj svojich blízkych, ostáva jej jediná a najhoršia možnosť – stať sa skutočnou démonologičkou.

 

Stvora schmatla rozklepané dievča za lakeť a bez vysvetlenia mu na ruku navliekla kovový náramok. Silno ho potiahla k sebe a tlačila ho k zemi. „Pekelné tróny, si zranená,“ zahromžila. „Sadaj! A nevychádzaj z kruhu, rozumieš? Nevystrč z neho ani len prst!“ Kruh. Radana naň ticho zízala. Bol nakreslený kriedou a ona čupela v jeho prostriedku. Žena sa skrčila tiež a rýchlo na jeho vnútorný okraj dopisovala symboly s nespočetnými slučkami a ostrými lomami. Zlostné pišťanie zaznelo oveľa bližšie ako naposledy. Radana sa strhla, no vnútri kruhu sa cítila bezpečne.

 


 

Hierarchia tmy je kniha, ktorá rozprúdi vašu fantáziu na plné obrátky. Už z prvých stránok je čitateľovi jasné, že pôjde o originálny fantasy príbeh, ktorý mu nedá spávať.

Štýl písania autorky mi celkom sadol. Keďže sa kniha začínala akčnou scénou, tak som sa rýchlo začítala do knihy. Čím ďalej som čítala, tým viac som bola milo prekvapená. Príbeh sa odohrával na Slovensku a u našich susedov, čo mi bolo veľmi sympatické. Opisov bolo v knihe tak akurát. Nemala som problém si predstaviť miesta, v ktorých sa dej odohrával, akčné scény, postavy alebo samotných démonov. Už keď sa spomína akcia, tak tej v knihe nájdeme hojne. Dej knihy bol veľmi dynamický v kuse sa niečo dialo. Preto odporúčam čítať knihu pozorne stačí malá nepozornosť a budete z deja zmätení. Mňa kvôli tomu niektoré kapitoly bavili menej o to viac, keď som si scény musela prečítať viac krát.

 Z celého najviac ma na knihe bavil svet démonológov. Privolávanie démonov pomocou kruhov a rún mi pripomínalo „satanistické obrady“, ktoré vídame vo filmoch (aspoň teda ja som videla), takže to na mňa pôsobilo dosť reálne. Po fantasy stránke bola kniha bravúrne spracovaná a ja som si ju užila.

Postavy boli perfektne. Autorka ich vykreslila veľmi realisticky. Postavy neboli delené na tie dobre a zlé, v podstate každá postava mala aj kladné aj záporné vlastnosti.

Záver knihy perfektne navnadil na pokračovanie. Epilóg ma až tak nenadchol a ani som ho nepochopila. Ach, a fakt sa mi ho nechcelo čítať 3x (pravdepodobne by som mala prestať čítať v neskorých ranných hodinách, lebo mi to vtedy už nemyslí) .

Keď sa na to spätne pozriem musím uznať, že pani autorka ma talent a ide o podarenú prvotinu. Treba si knihu prečítať a urobiť si vlastný názor, no myslím si, že milovníci fantasy si prídu na svoje. 


 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Martina Mrázová - Svätoplukov Havran

  CELKOVÉ HODNOTENIE 4 POČET STRÁN - 217 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Martina Mrázová ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Svätoplukov Havran (Martina Mrázová) | Martinus Za knihu by som sa chcela poďakovať pani autorke. Anotácia Táto kniha je pokračovaním románu Ja som Smútok. Príbeh o smutnej princeznej Mare sa prelína do príbehu o Svätoplukovom Havranovi. Príbeh Svätoplukovho Havrana sa začína jeho smrťou, po ktorej sa stáva dôležitou súčasťou predpovedanej vojny svetov. Bojuje za záchranu ľudstva, bohov a planéty. Jeho misia súvisí s poslaním ďalších dvoch mužov, bezúhonného mnícha a krvavého grófa. Všetci traja stoja na čele svojej armády a vstupujú do veľkej bitky z rozdielnych pohnútok. A ako s tým všetkým súvisí Mara? Jednoducho, jej osud sa v istých okamihoch alebo náznakoch prelína s osudmi všetkých troch mužov. Môj názor Ja som viac ako pred   rokom dostala možnosť prečítať si prvý diel s názvom Ja som Smútok. Pokrač

Mona Kasten - Dúfať znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Hope Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2022 VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 17+ VYDANIE - 1 ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - preložila Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 4. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU -  Paperback: Dúfať znova (Mona Kasten) | bux.sk   Za knihu ďakujem BUX.sk   Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu.  Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Len jemu dokáže otvorene povedať, že netuší, čo chce od života a že študuje len preto, aby bola mama šťastná. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Najradšej by prekročila pomyselnú hranicu medzi nimi, len