Preskočiť na hlavný obsah

Adriana Bolyová - Hierarchia tmy


CELKOVÉ HODNOTENIE – 4/5

POČET STRÁN - 352

VÄZBA - pevná väzba

ROK VYDANIA - 2021

VYDANIE - 1

TÉMA - útek, démoni

ŠTÝL - dobrodružný

JAZYK - slovenčina

PÔVOD - Slovensko

1. DIEL SÉRIE - Hierarchia tmy

VYDAVATEĽSTVO - Ikar

ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hierarchia tmy (Adriana Bolyová) | bux.sk

Za knihu ďakujem Bux.sk

 


Radana Vranická má výnimočná vnútorný hlas, ktorý sa jej ozýva od osemnástych narodenín. Radí jej, predvída budúcnosť, pozná pravdu o každom človeku. Keď ju uprostred horúceho dňa v Prahe napadne démon, vďaka hlasu intuície sa jej podarí uniknúť.  Pred démonom ju zachráni tajomná žena démonologička. Radana po tomto incidente musí odisť do  Innsbrucku sídla organizácie, ktorá profituje z kontaktu s všemocnými bytosťami. Tie však s ľudstvom nepaktujú zadarmo.

S neznámym krvilačným svetom, ktorý sa skrýva pod povrchom modernej doby, je Radana nezvratne prepojená. Kým hrozba ešte drastickejšieho Východného spoločenstva stále narastá, Radana čelí aj nadpozemským silám. Ak chce zachrániť seba aj svojich blízkych, ostáva jej jediná a najhoršia možnosť – stať sa skutočnou démonologičkou.

 

Stvora schmatla rozklepané dievča za lakeť a bez vysvetlenia mu na ruku navliekla kovový náramok. Silno ho potiahla k sebe a tlačila ho k zemi. „Pekelné tróny, si zranená,“ zahromžila. „Sadaj! A nevychádzaj z kruhu, rozumieš? Nevystrč z neho ani len prst!“ Kruh. Radana naň ticho zízala. Bol nakreslený kriedou a ona čupela v jeho prostriedku. Žena sa skrčila tiež a rýchlo na jeho vnútorný okraj dopisovala symboly s nespočetnými slučkami a ostrými lomami. Zlostné pišťanie zaznelo oveľa bližšie ako naposledy. Radana sa strhla, no vnútri kruhu sa cítila bezpečne.

 


 

Hierarchia tmy je kniha, ktorá rozprúdi vašu fantáziu na plné obrátky. Už z prvých stránok je čitateľovi jasné, že pôjde o originálny fantasy príbeh, ktorý mu nedá spávať.

Štýl písania autorky mi celkom sadol. Keďže sa kniha začínala akčnou scénou, tak som sa rýchlo začítala do knihy. Čím ďalej som čítala, tým viac som bola milo prekvapená. Príbeh sa odohrával na Slovensku a u našich susedov, čo mi bolo veľmi sympatické. Opisov bolo v knihe tak akurát. Nemala som problém si predstaviť miesta, v ktorých sa dej odohrával, akčné scény, postavy alebo samotných démonov. Už keď sa spomína akcia, tak tej v knihe nájdeme hojne. Dej knihy bol veľmi dynamický v kuse sa niečo dialo. Preto odporúčam čítať knihu pozorne stačí malá nepozornosť a budete z deja zmätení. Mňa kvôli tomu niektoré kapitoly bavili menej o to viac, keď som si scény musela prečítať viac krát.

 Z celého najviac ma na knihe bavil svet démonológov. Privolávanie démonov pomocou kruhov a rún mi pripomínalo „satanistické obrady“, ktoré vídame vo filmoch (aspoň teda ja som videla), takže to na mňa pôsobilo dosť reálne. Po fantasy stránke bola kniha bravúrne spracovaná a ja som si ju užila.

Postavy boli perfektne. Autorka ich vykreslila veľmi realisticky. Postavy neboli delené na tie dobre a zlé, v podstate každá postava mala aj kladné aj záporné vlastnosti.

Záver knihy perfektne navnadil na pokračovanie. Epilóg ma až tak nenadchol a ani som ho nepochopila. Ach, a fakt sa mi ho nechcelo čítať 3x (pravdepodobne by som mala prestať čítať v neskorých ranných hodinách, lebo mi to vtedy už nemyslí) .

Keď sa na to spätne pozriem musím uznať, že pani autorka ma talent a ide o podarenú prvotinu. Treba si knihu prečítať a urobiť si vlastný názor, no myslím si, že milovníci fantasy si prídu na svoje. 


 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Katarína Soyka - Hlas draka

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5* POČET STRÁN - 248 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - https://www.martinus.sk/?uItem=786145 Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. O autorke Autorka sa fantastike  venuje od roku 2011, kedy bol publikovaný jej prvý fantasy román Sklený vrch – o putovaní troch čarodejníc. O rok neskôr sa stala jednou z kľúčových hláv Vydavateľstva Hydra. Vydala urban fantasy pre dospelých Lokaj, fantasy o meňavcoch Vlčí brat a neskôr space operu Posledná Pozemšťanka, ktorá bola preložená aj do českého jazyka. Z prostredia elfov a kentaurov pochádza novela Cval kentaura. Hrdinovia jej príbehov nebývajú dokonalí, skôr naopak, často trpia intoleranciou a inými neduhmi, dostávajú priestor na postupný prerod a ich osudom dominuje láska. Soyka sa podieľala na niekoľkých medzinárodných projektoch, ktorých výsledkom sú zbierky mikropoviedok scifi, fantasy a hororu Fantastiká 55, hororová zbier

Mona Kasten - Cítiť znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Feel Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2021 TÉMA - túžba, šťastie, sny, prvá láska ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 3. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Cítiť znova (Mona Kasten) | Martinus Za knihu ďakujem Bux.sk   Sawyer Dixonová pôsobí na ľudí dosť odmerane. Je tvrdá, nedáva si servítku pred ústa a stále je sama.  Od smrti rodičov si nikoho nepúšťa k telu. To sa však zmení, keď sa zoznámi s Isaacom Grantom. Plachý chlapec v okuliaroch s hrubým rámom, s motýlikom na krku a uhladeným účesom ani zďaleka nepatrí k typom, ktoré by ju zaujali. Aj Isaac je nezadaný a už ho to začína škrieť. Vtedy mu Sawyer ponúkne pomoc.  Navrhne mu, že z neho urobí drsného chlapca, aby mal väčší úspech u dievčat , a ona na revanš použije fotografie z jeho premeny na svoj záverečný školský p