Preskočiť na hlavný obsah

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5

POČET STRÁN - 440

VÄZBA - pevná s prebalom

ROK VYDANIA - 2020

ŠTÝL - romantický, historický

JAZYK - slovenčina

PREKLAD - Samuel Marec

VYDAVATEĽSTVO - i527.net

ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis

ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova

Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.

 

Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická sestra, teraz sa však na plný úväzok venuje písaniu. Je matkou troch detí a s manželom žije v Mountain Brooku v Alabame a Bluff one v Južnej Karolíne.

 

Lásku našla v mimoriadne nepravdepodobnom priateľstve. Vo svete, ktorý ženy umlčiaval, ona našla svoj hlas.


Keď si poetka a spisovateľka Joy Davidmanová začala písať s C.S. Lewisom, známym ako Jack, nehľadala lásku, ale odpovede na duchovné otázky. Láska, ostatne, jej rozpadávajúce manželstvo už dávno nedržala pokope. Joy mala pocit, že všetko, čo z New Yorku pozná, musí byť tomuto členovi váženej oxfordskej spoločnosti a autorovi jej milovanej Narnie cudzie, prostredníctvom listov sa však predsa len zblížili. No a tak sa Joy vydala na cestu za najväčším dobrodružstvom svojho života: z Ameriky odcestovala do Anglicka, potom sa vrátila, čelila manželskej kríze a chudobe, objavila priateľstvo a vieru a nakoniec aj lásku, ktorú nedokázala zničiť ani hrozba smrti.

 

Knihy z vydavateľstva i527.net som si nesmierne obľúbila. Každá ich vydaná kniha v sebe ukrýva nevídané čaro. Pri tejto knihe som dostala možnosť nahliadnuť do života výnimočných ľudí. Kto by povedal, že listy a túžba po odpovediach vzplanú v čistú lásku.

Hneď na začiatku nás spojil Veľký lev. Teraz je mi  to už jasné. Zblížili sme sa vďaka tej dravej a zároveň nežnej šelme: zblížili sme sa pomaly, nevyhnutne, naprieč časom a ponad oceán. Zblížili sme sa napriek obranným hradbám, ktoré sme si vo svojich životoch vybudovali. Nechystal sa nám to uľahčiť – nikdy to nerobil.

Ako som sa stala pani Lewisovou je kniha plná lásky, odvahy a krásnych myšlienok. Prvé stránky knihy ma okamžite vtiahli do deja. Štýl písania pani autorky mi veľmi sadol a aj vďaka nemu sa mi kniha ľahko čítala. Príbeh je rozprávaný prostredníctvom Joy. Dej knihy sa odohráva hlavne na dvoch miestach a to v Amerike a v Anglicku. V Amerike v dome Joy v údoli Hudson Valley nám autorka bližšie opisuje manželstvo hlavnej hrdinky a jej deti. V Anglicku spoznávame C. S. Lewisa (prezývaného Jack) autora Narnie a jeho brata. Máme možnosť bližšie nahliadnuť do jeho života. Bližšie spoznáme jeho tvorbu a dokonca aj vzťahy s ostatnými autormi. V knihe sa spomína Tolkien autor Hobita.Aj keď je samotná kniha spoveďou lásky, tak nie je vôbec presladená. Celá kniha sa niesla v jemnej romantickej linke. Celkovo ich vzťah bol veľmi príjemný a nevytvárali sa klišé scény. V istom momente bol dej trocha predvídateľný ale to mi vôbec nevadilo. Najviac unesená som bola z rozhovorov Joy a Lewisa. Toľko krásnych myšlienok pokope som už dlho nezažila. Vďaka nim bolo čítanie rozprávkové.

Autorka v knihe spracovala viacero tém. Zamerala sa hlavne na manželstvo, lásku k literatúre, postavenie ženy v spoločnosti, chorobu ale aj smrť. Keďže je rozprávačkou príbehu Joy, tak kniha oplýva množstvom emócii.  Významnú rolu v knihe zastupuje aj viera. Hľadanie odpovedí na otázky, dilemy a pochybnosti o Kristovi

Veľmi sa mi páčilo, že každá kapitola začínala sonetom z tvorby Joy alebo Lewisa. Kniha je fikciou, no autorka sa snažila čo najviac vychádzať z reálnych skutočností a inšpirovala sa hlavne ich tvorbou. Listy a dialógy sú vymyslené autorkou.

Z knihy som nemierne unesená. Po jej dočítaní som si googlila ďalšie informácie o ich spoločnom živote. Očarila ma aj spomínaná tvorba Lewisa a určite si plánujem prečítať pár jeho kníh.

 Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com https://www.storpic.com 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble