Preskočiť na hlavný obsah

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5

POČET STRÁN - 440

VÄZBA - pevná s prebalom

ROK VYDANIA - 2020

ŠTÝL - romantický, historický

JAZYK - slovenčina

PREKLAD - Samuel Marec

VYDAVATEĽSTVO - i527.net

ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis

ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova

Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.

 

Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická sestra, teraz sa však na plný úväzok venuje písaniu. Je matkou troch detí a s manželom žije v Mountain Brooku v Alabame a Bluff one v Južnej Karolíne.

 

Lásku našla v mimoriadne nepravdepodobnom priateľstve. Vo svete, ktorý ženy umlčiaval, ona našla svoj hlas.


Keď si poetka a spisovateľka Joy Davidmanová začala písať s C.S. Lewisom, známym ako Jack, nehľadala lásku, ale odpovede na duchovné otázky. Láska, ostatne, jej rozpadávajúce manželstvo už dávno nedržala pokope. Joy mala pocit, že všetko, čo z New Yorku pozná, musí byť tomuto členovi váženej oxfordskej spoločnosti a autorovi jej milovanej Narnie cudzie, prostredníctvom listov sa však predsa len zblížili. No a tak sa Joy vydala na cestu za najväčším dobrodružstvom svojho života: z Ameriky odcestovala do Anglicka, potom sa vrátila, čelila manželskej kríze a chudobe, objavila priateľstvo a vieru a nakoniec aj lásku, ktorú nedokázala zničiť ani hrozba smrti.

 

Knihy z vydavateľstva i527.net som si nesmierne obľúbila. Každá ich vydaná kniha v sebe ukrýva nevídané čaro. Pri tejto knihe som dostala možnosť nahliadnuť do života výnimočných ľudí. Kto by povedal, že listy a túžba po odpovediach vzplanú v čistú lásku.

Hneď na začiatku nás spojil Veľký lev. Teraz je mi  to už jasné. Zblížili sme sa vďaka tej dravej a zároveň nežnej šelme: zblížili sme sa pomaly, nevyhnutne, naprieč časom a ponad oceán. Zblížili sme sa napriek obranným hradbám, ktoré sme si vo svojich životoch vybudovali. Nechystal sa nám to uľahčiť – nikdy to nerobil.

Ako som sa stala pani Lewisovou je kniha plná lásky, odvahy a krásnych myšlienok. Prvé stránky knihy ma okamžite vtiahli do deja. Štýl písania pani autorky mi veľmi sadol a aj vďaka nemu sa mi kniha ľahko čítala. Príbeh je rozprávaný prostredníctvom Joy. Dej knihy sa odohráva hlavne na dvoch miestach a to v Amerike a v Anglicku. V Amerike v dome Joy v údoli Hudson Valley nám autorka bližšie opisuje manželstvo hlavnej hrdinky a jej deti. V Anglicku spoznávame C. S. Lewisa (prezývaného Jack) autora Narnie a jeho brata. Máme možnosť bližšie nahliadnuť do jeho života. Bližšie spoznáme jeho tvorbu a dokonca aj vzťahy s ostatnými autormi. V knihe sa spomína Tolkien autor Hobita.Aj keď je samotná kniha spoveďou lásky, tak nie je vôbec presladená. Celá kniha sa niesla v jemnej romantickej linke. Celkovo ich vzťah bol veľmi príjemný a nevytvárali sa klišé scény. V istom momente bol dej trocha predvídateľný ale to mi vôbec nevadilo. Najviac unesená som bola z rozhovorov Joy a Lewisa. Toľko krásnych myšlienok pokope som už dlho nezažila. Vďaka nim bolo čítanie rozprávkové.

Autorka v knihe spracovala viacero tém. Zamerala sa hlavne na manželstvo, lásku k literatúre, postavenie ženy v spoločnosti, chorobu ale aj smrť. Keďže je rozprávačkou príbehu Joy, tak kniha oplýva množstvom emócii.  Významnú rolu v knihe zastupuje aj viera. Hľadanie odpovedí na otázky, dilemy a pochybnosti o Kristovi

Veľmi sa mi páčilo, že každá kapitola začínala sonetom z tvorby Joy alebo Lewisa. Kniha je fikciou, no autorka sa snažila čo najviac vychádzať z reálnych skutočností a inšpirovala sa hlavne ich tvorbou. Listy a dialógy sú vymyslené autorkou.

Z knihy som nemierne unesená. Po jej dočítaní som si googlila ďalšie informácie o ich spoločnom živote. Očarila ma aj spomínaná tvorba Lewisa a určite si plánujem prečítať pár jeho kníh.

 Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com https://www.storpic.com 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Martina Mrázová - Svätoplukov Havran

  CELKOVÉ HODNOTENIE 4 POČET STRÁN - 217 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Martina Mrázová ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Svätoplukov Havran (Martina Mrázová) | Martinus Za knihu by som sa chcela poďakovať pani autorke. Anotácia Táto kniha je pokračovaním románu Ja som Smútok. Príbeh o smutnej princeznej Mare sa prelína do príbehu o Svätoplukovom Havranovi. Príbeh Svätoplukovho Havrana sa začína jeho smrťou, po ktorej sa stáva dôležitou súčasťou predpovedanej vojny svetov. Bojuje za záchranu ľudstva, bohov a planéty. Jeho misia súvisí s poslaním ďalších dvoch mužov, bezúhonného mnícha a krvavého grófa. Všetci traja stoja na čele svojej armády a vstupujú do veľkej bitky z rozdielnych pohnútok. A ako s tým všetkým súvisí Mara? Jednoducho, jej osud sa v istých okamihoch alebo náznakoch prelína s osudmi všetkých troch mužov. Môj názor Ja som viac ako pred   rokom dostala možnosť prečítať si prvý diel s názvom Ja som Smútok. Pokrač

Mona Kasten - Dúfať znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Hope Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2022 VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 17+ VYDANIE - 1 ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - preložila Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 4. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU -  Paperback: Dúfať znova (Mona Kasten) | bux.sk   Za knihu ďakujem BUX.sk   Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu.  Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Len jemu dokáže otvorene povedať, že netuší, čo chce od života a že študuje len preto, aby bola mama šťastná. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Najradšej by prekročila pomyselnú hranicu medzi nimi, len