Preskočiť na hlavný obsah

Katarína Soyka - Mutácia z planéty Zem

 


CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5

POČET STRÁN - 144

VÄZBA - pevná väzba

ROK VYDANIA - 2021

TÉMA - bojovníci, mier, piráti, vesmír

ŠTÝL - dobrodružný

JAZYK - slovenčina

PÔVOD - Slovensko

VYDAVATEĽSTVO - Hydra

ODKAZ NA KNIHU – Kniha: Mutácia z planéty Zem (Katarína Soyka) | Martinus

Za knihu ďakujem pani autorke

 

Svet ako ho poznáme už neexistuje. Turgovia kedysi spôsobili genocídu ľudstva a ovládli ho vďaka droge. Hŕstka ľudí prežíva na vesmírnych lodiach, len vďaka pirátom, ktorí si hovoria zásobovači. Chila dlho trénovala, aby sa stala zásobovačkou. Jedna z jej akcií však nedopadne dobre a ona sa musí spojiť s Turgom aby prežila. Dá sa vôbec veriť nepriateľovi?


Dočkala som sa!!! Konečne som objavila sci-fi knihu, ktorú som dokázala dočítať dokonca. Mám na konte prečítaných pár sci-fi kúskov, ale tie mali v sebe toľko romantiky, že som nemala pocit, že čítam sci-fi. Hlavne preto vnímam dočítanie tejto knihy ako osobný úspech. 😊

Katarína Soyka patrí podľa mňa medzi najlepšie slovenské autorky. Na konte má niekoľko kníh prevažne fantasy žánru. Tvorbu autorky dôverne poznám a na čítanie tejto knihy som sa nesmierne tešila.

Mutácia z planéty Zem je pútavý príbeh, ktorý čitateľa vtiahne do deja už od prvej stránky. Autorka preskočila zbytočné úvodne strany a vhodila nás priamo do akčnej scény. Postupne nás oboznamuje s momentálnou situáciou a s hlavnými postavami. Spoznávame ľudské dievča Chilu a Turga Tasycha. Kniha sa neodohráva len vo vesmíre, ale zavítame aj na našu Zem. Príbeh je písaný z pohľadu oboch postáv. V knihe nájdeme aj pár ilustrácii, ktoré perfektne vystihujú obsah knihy. Najviac sa mi páčila ilustrácia Chily.Samotná kniha je ľahko napísaná. Autorka nás zbytočne nezaťažovala prehnanými technickými opismi, čo ja osobne vnímam ako plus. Knihe však nechýba akcia, napätie a dokonca aj jemná romantika. Musím autorku pochváliť za jej originalitu. Svet ktorý vykreslila pôsobil reálne a v knihe fungoval. A aby toho nebolo málo, tak autorka využila aj situačný humor a sarkazmus.

 Autorka v tejto útlej knihe rozoberá viacero tém. Rozoberá odlišnosť a rovnakosť dvoch rás, poukáže na naše bezohľadné správanie sa k prírode alebo na to, ako človeka drogy pripravia o svojprávnosť. Samotné témy v príbehu nepôsobia umelo ani silene, pomohli dotvoriť realistický dej.

Chila a Tasycho ma ako postavy veľmi bavili. Autorka ich vykreslila realisticky aj s ich zmýšľaním a pocitmi. Bavilo ma sledovať vzťah medzi nimi.

Koniec knihy bol plný napätia a akcie. Dokonca nám autorka poskytla konečné vysvetlenie z histórie vzniku ľudstva. Táto kniha ma natoľko bavila, že mi prišlo ľúto, že je koniec. Knihe by podľa mňa neuškodilo pár strán naviac.  Aj napriek tomu autorka nesklamala. 

Knihu odporúčam všetkým čitateľom. Knihu si obľúbia nie len milovníci sci-fi, ja sama som toho dôkazom.


Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble