Preskočiť na hlavný obsah

James Moloney - Listy pre Margot


CELKOVÉ HODNOTENIE -  5/5

ORIGINÁLNY NÁZOV - The Love That I Have

POČET STRÁN - 288

VÄZBA - pevná väzba

ROK VYDANIA - 2019

EDÍCIA - Fortuna Litera

TÉMA - koncentračné tábory, druhá svetová vojna, vojny

ŠTÝL - vojnový, romantický, historický

JAZYK - slovenčina

PÔVOD - Austrália

VYDAVATEĽSTVO - Fortuna Libri

PRE KOHO - new adult, pre ženy

ODKAZ NA KNIHU - Listy pre Margot | Fortuna Libri

Za knihu ďakujem vydavateľstvu

Mŕtvi by mali vedieť, že sú milovaní

Margot Baumannová je oddaná nacistickej ideológii. Odíde zo školy aby mohla nastúpiť na sestrino miesto v podateľni koncentračného tábora Sachsenhausen neďaleko Berlína. Marog netuší aká brutalita vládne v koncentračných táboroch. Jej úlohou je starať sa o poštu a páliť listy väzňov. Postupne však začne pochybovať o zmysle svojej práce a rozhodne sa listy ukradnúť. Slová napísane v nich zmenia jej pohľad na celú vojnu. Jej mladé srdce očaria listy plné lásky adresované dievčaťu s rovnakým menom. Očaria ju natoľko, že sa sama stane tou druhou Margot. Margot píše ľúbostné listy neznámemu mladíkovi, ktorého sa nakoniec rozhodne vyhľadať.


Ach, ešte sa mi nestalo, aby som sa pri knihe o 2. svetovej vojne usmievala. Príbeh o mladej láske za múrmi koncentračného tábora ma chytil za srdce. Aj keď je v knihe spracovaná citlivá téma, tak sa kniha ľahko čítala. Stránky odsýpali jedna radosť,  a dej knihy sa mi živo premietal pred očami. Opisov v knihe bolo tak akurát, ani veľa ani málo na to, aby si čitateľ predstavil prostredie, v ktorom sa dej odohrával. Príbeh je písaný hlavne z pohľadu Margot, no posledné kapitoly si môžeme prečítať aj z pohľadu Dietra.

Toto nie je klasická kniha o vojne, v ktorej autor opisuje zverstvá páchané na ľuďoch. Autor sa skôr zameral na pocity postáv a ich začínajúcu lásku. Kniha je od samého začiatku plná romantických myšlienok mladého dievčaťa. Zo začiatku sa príbeh nesie v takom až naivnom duchu, a to hlavne kvôli zmýšľaniu hlavnej hrdinky. Autor týmto  poukázal na to, že nie každý v tej dobe tušil o situácii v koncentračných táboroch. Taktiež poukázal na to, že nie každý Nemec s týmto súhlasil.

Listy písané rukou väzňov boli neskutočné. Toľko lásky, nehy, bolesti a strachu vtisnutých do viet v čitateľovi rozvíri širokú škálu emócii. Takže autor ani nemusel opisovať hrôzy tábora, lebo  v listoch bolo všetko obsiahnuté.

Čo sa týka postav, tak tie boli celkom slušne spracované. Hlavne pri Margot si môžeme všimnúť charakterový prerod. Postavy na mňa pôsobili reálne a úplne som sa vžila s ich príbehom.

Posledné stránky knihy ma šokovali a rozplakali. Vo vojne najviac trpeli ľudia, ktorí si to ani nezaslúžili. Príbeh lásky z koncentračného tábora ma veľa toho naučil. Sila lásky je neskutočná a oplatí sa za ňu bojovať.

 


 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble