Preskočiť na hlavný obsah

Danielle Hartová - Pavúčia ľalia


CELKOVÉ HODNOTENIE – 4/5

POČET STRÁN - 232

VÄZBA – mäkká väzba

ROK VYDANIA - 2021

EDÍCIA - YOLi

VYDANIE- 1

TÉMA - priateľstvo, tajomstvo

JAZYK - slovenčina

PÔVOD - Slovensko

VYDAVATEĽSTVO - Ikar

PRE KOHO - pre dievčatá

ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Pavúčia ľalia (Danielle Hartová) | bux.sk

Za knihu ďakujem Bux.sk

 


Lillian jej otec nedobrovoľne pošle študovať na Dievčenskú akadémiu svätého  Félixa. Neľahko sa jej opúšťa domov, hlavne kvôli jej tajnej láske ku vidieckemu chlapcovi.  Študentky akadémie ju však neprivítajú s otvorenou náručou. Lillian desí aj starý kaštieľ, ktorý je ozdobený pavúkmi. Spriatelí sa s ňou Isabella, pochabé, tvrdohlavé a divné dievča, ktoré s nikým nevychádza. Čím viac sa zbližujú, tým viac je Lillian zmätená a to nie len vo svojich citoch. Jedného dňa sa o akadémii dozvie hrozné tajomstvo, ktoré súvisí s Isabellou.

 

Vyrušilo ma slabé zaťukanie. Predpokladala som, že je to pani Millerová, no keďže som ešte nebola v posteli, mykla som kľučkou a otvorila dvere. Predo mnou stála Isabella v nočnej košeli.
„Môžem?“ opýtala sa.
Ustúpila som, nech vojde dnu, hoci som netušila, čo odo mňa chce. Vletela do izby ako šarkan a vhupla do mojej postele. Nevedela som, čo mám povedať, a tak som iba pokrčila plecami a zatvorila za ňou.
„Dievčatá mi ukradli vyhriatu panvicu,“ frflala. „Neznášam chlad.“
„Je tu len jedna posteľ,“ namietla som rozpačito.
„Vidím. Neboj sa, je dostatočne široká, takže sa zmestíme obe,“ potľapkala po vankúši a odhrnula perinu.
Váhavo som urobila krok vpred, ale chlad v miestnosti ma donútil zabudnúť na ostýchavosť. Vliezla som do postele a Isabella sfúkla sviečku na nočnom stolíku.

 


Kde začať.  Po prečítaní anotácie som čakala úplne iný príbeh, no ani tento nebol až taký zlý. Po prečítaní prvých stránok som sa automaticky vžila do deja. Štýl písania pani autorky mi veľmi vyhovoval, vďaka nemu sa kniha extrémne rýchlo čítala. Príbeh dýchal minulosťou, konkrétne 19. storočím. Ja osobne som históriu cítila len na začiatku knihy, potom sa len sem tam mihla. Dokonca som miestami zabúdala, že je kniha zasadená do tohto prostredia. Mne osobne to ale nevadilo, vôbec to nekazilo  dojem z knihy.  Dej sa odohrával prevažne v akadémii a my ju spoznávame prostredníctvom hlavnej hrdinky Lillian.  Opisy neboli rozsiahle ale to mi extrémne nevadilo. Nemala som problém predstaviť si zákutia akadémie. Zápletka knihy bola plná tajomstiev a neobjasnených udalostí. Práve tieto tajomstvá a moja zvedavosť ma poháňali k čítaniu. Nechýba ani jemná romantická linka medzi Lillian a Isabellou.  Mne osobne by ale nevadilo trocha viac romantiky.  

Čo sa týka postáv, tak tie boli povrchne opísané. Chýbal mi ich hlbší opis, a prijala by som viac vnútorných monológov hlavnej hrdinky. Vedľajšie postavy nemali skoro žiaden priestor na prejavenie svojho potenciálu. Celkovo som si však obľúbila Lillian a isabelu.

Záver bol plný napätia. Doslova som stránky hltala očami, tak veľmi som potrebovala objasnenie tajomstva. Po dočítaní som však ostala zmätená. Nič sa poriadne neobjasnilo a ja som z konca mala čudný pocit. Celkovo som z konca knihy  sklamaná. Nepohnevala by som sa, keby kniha mala o pár strán viac.

Aj napriek slabšiemu koncu som si čítanie knihy užila. Pri jej čítaní som si perfektné oddýchla. Myslím si, že ide o podarený debut autorky, a určite by som do budúcna po jej tvorbe ešte siahla. 


 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble