Preskočiť na hlavný obsah

Lina Franková - Hadí zámok

 


CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5

POČET STRÁN - 264

ROK VYDANIA - 2020

VÄZBA - pevná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim

ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus

Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke.

Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich.

"Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?"

Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo.

Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noblesou. Čoskoro však zisťuje, že hady, ktoré sú hlavným symbolom rodu von Barevanson, tu ožívajú i v ľuďoch a nebezpečenstvo číha doslova na každom kroku. Čo sa stane, keď sa zlo prederie na povrch? A čo ak má temný zámok moc prebúdzať vo svojich obyvateľoch len to najhoršie?


Túto knihu podľa mňa vystihuje len jedno slovo a to FÁMÓZNA!!! Toto bola moja prvá prečítaná kniha v tomto roku (2021) a lepšiu som si ani nemohla vybrať. Po prečítaní prvých viet ma veľmi zaujal štýl písania pani autorky. Autorka ma bravúrny štýl písania, do ktorého vkladá dušu umelca. Vďaka tomu mala kniha priam gotický nádych. Z každej ďalšej prečítanej stránky sa čitateľ viac vžíva so zámkom. Ja osobne som niekedy zabúdala, že sa dej knihy odohráva v 21 storočí. Bola som natoľko pohltená knihou, že som ju nechcela pustiť z ruky. Zvedavosť ma poháňala v čítaní natoľko, že som nevnímala svet okolo mňa.

Dej sa netočí len okolo hlavných hrdinov ale postupne spoznávame celú rodinu. Máme dokonca možnosť nahliadnuť aj do ich minulosti a pochopiť ich správanie. Rozprávanie príbehu z pohľadu viacerých postáv autorka perfektne zvládla nemala som problém nadviazať na dejovú linku. Čo sa týka opisov, tak opis zámku bol autentický. Nemala som vôbec problém si ho predstaviť. Autorka sa pohrala aj s napätím a akciou. V podstate behom celého čítania čitateľ ani len netuší ako kniha skončí.Kniha je výnimočná aj vďaka netradičnému hlavnému hrdinovi. Ruben sa odlišuje hlavne svojim výzorom. Má skoro priesvitnú pleť, oči čierne ako najtemnejšia noc a trpí postihnutím. Nádych grófa mu dodáva jeho vychádzková palica, ktorá však neslúži len ako palica. Práve jeho zdravotný stav môže za jeho nepríjemnú náladu a zatrpknutosť, ktorú prenáša na každého v jeho okolí. Autorka Rubena dokonalo vykreslila. Vnímala som ho ako reálnu postavu a úprimne, prepadla som jeho nezvyčajnému čaru.  Mary bola taký snílek, ktorý mi pripomínal mňa. Autorka sa pohrala s charaktermi postáv a vykreslila ich reálne. Kladná postava nemala len kladné vlastnosti a naopak.  Prežívame spolu s nimi ich emócie aj ich nálady. Niekedy som však čakala trocha viac emócii búrlivejšie reakcie hlavne na konci knihy.

Záverečná časť mi prišla v celku rýchla. Ja osobne som čakala úplne iný koniec. Celé sa to zomlelo veľmi rýchlo. Pridala by som pár kapitol. Určite kapitolu z pohľadu Rubena alebo Mary. 

Kniha si zaslúži hodnotenie 5/5. A ja sa neviem dočkať ďalších kníh z pera nádejnej slovenskej autorky.  


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická