Preskočiť na hlavný obsah

E. Lockhartová - Klamári


CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5

ORIGINÁLNY NÁZOV - We Were Liars

POČET STRÁN - 240

ROK VYDANIA - 2015

VÄZBA - brožovaná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO – Ikar

ODKAZ NA KNIHU -  Kniha: Klamári (E. Lockhart) | Martinus

Knihu som čítala v rámci knižnej štafety.

Anotácia

Významná rodina Sinclairovcov prichádza každé leto na svoj súkromný ostrov pri Massachusetts, aby tam trávila prázdniny. My tak spoznávame starkého starkú ich tri dcéry a ich deti. Hlavnými hrdinami sú sesternice Cadence a Mirren, bratranec Johnny a Gat. Ten celkom nepatrí do rodiny, čo mu hrdí Sinclairovci dávajú pocítiť. Rodina ich nazýva Klamári. Sú v rovnakom veku, a keď sa stretnú, robia len zlobu.
Počas pätnásteho leta sa na ostrove stane nehoda. Cadence nájdu na pláži takmer bez života. Keď sa po čase preberie v nemocnici, na nič si nepamätá. Nikto z rodiny jej nechce prezradiť, čo sa vlastne stalo, a nasledujúci rok jej zakážu vrátiť sa na ostrov. Cadence trpí príšernými migrénami, jej najvernejšími priateľmi sú lieky proti bolesti. Píše Klamárom e-maily, posiela pohľadnice, no ani od jedného nedostáva odpoveď. Dokonca ani od Gata, s ktorým sa do seba zaľúbili. Čo im spravila, že na ňu zanevreli?
Na sedemnáste leto sa dostáva na ostrov opäť a Klamári ju privítajú s úsmevom, akoby sa nič nestalo. No ani zďaleka to nie je pravda... Môj názor

Toto bola moja druhá knižná štafeta a musím povedať, že som si to celkom užila. Je super prečítať si názor a poznámky ostatných. Keďže som bola posledná štafetérka, tak som mala možnosť prečítať si názor až štyroch milovníčok kníh. Poďme sa však už povenovať knihe.

Vôbec som nevedela o čom kniha je ani som si neprečítala anotáciu, takže som nemala žiadne očakávania. Do knihy sa mi podarilo rýchlo začítať. Štýl písania mi celkom sadol a aj vďaka nemu sa mi kniha veľmi dobre a rýchlo čítala. No niekedy som sa strácala v deji a nechápala o čom to vlastne cele je. Postupne sa to však cele vysvetľovalo. Dej sa teda prevažne odohrával na súkromnom ostrove rodiny Sinclairovcov.  Čitateľ ma možnosť spoznať členov rodiny a ich životy, ktoré sa však iba zdajú byť dokonalé. Rodinné vzťahy boli veľmi dobre vykreslené, aj keď teda nepôsobili veľmi normálne. Celkovo som z rodiny mala nepríjemný pocit a správanie jej členov bolo divné. Miestami som mala pocit, že deti mali viac rozumu ako dospelí.  Aj vďaka tomu ma viac ako polovica knihy nebavila. Bola som z deja dosť zmätená a jedine, čo ma k čítaniu poháňalo bolo rozuzlenie.

Štyri hlavné postavy mi celkom sadli. Akurát som miestami pochybovala, že majú tak nízky vek. Ich rozhovory mi prišli nevšedné a nesedeli mi k nim. Myšlienky a metafory, ktoré používali boli neskutočné. Nepamätám si žeby som čítala knihu z tak nezvyčajnými metaforami. Vzťah medzi týmito postavami bol divný. Bolo veľmi pekné, že sa mali radi, len ta ich náklonnosť k sebe sa mi nepáčila. 

Kapitola z názvom „Pravda“ ma úplne dostala. Pri jej čítaní som normálne nedýchala. Celý čas som čakala na rozuzlenie, no ani raz mi takýto koniec nenapadol. Dokonca som uronila aj pár slz, lebo inak sa to proste ani nedalo.  Potom som si celý dej spojila a dialógy, správanie postáv zrazu začali dávať väčší zmysel. Takže keď vás čítanie tejto knihy bude nudiť a trýzniť vyčkajte si na koniec, ten za to stojí. 

 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Martina Mrázová - Svätoplukov Havran

  CELKOVÉ HODNOTENIE 4 POČET STRÁN - 217 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Martina Mrázová ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Svätoplukov Havran (Martina Mrázová) | Martinus Za knihu by som sa chcela poďakovať pani autorke. Anotácia Táto kniha je pokračovaním románu Ja som Smútok. Príbeh o smutnej princeznej Mare sa prelína do príbehu o Svätoplukovom Havranovi. Príbeh Svätoplukovho Havrana sa začína jeho smrťou, po ktorej sa stáva dôležitou súčasťou predpovedanej vojny svetov. Bojuje za záchranu ľudstva, bohov a planéty. Jeho misia súvisí s poslaním ďalších dvoch mužov, bezúhonného mnícha a krvavého grófa. Všetci traja stoja na čele svojej armády a vstupujú do veľkej bitky z rozdielnych pohnútok. A ako s tým všetkým súvisí Mara? Jednoducho, jej osud sa v istých okamihoch alebo náznakoch prelína s osudmi všetkých troch mužov. Môj názor Ja som viac ako pred   rokom dostala možnosť prečítať si prvý diel s názvom Ja som Smútok. Pokrač

Mona Kasten - Dúfať znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Hope Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2022 VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 17+ VYDANIE - 1 ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - preložila Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 4. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU -  Paperback: Dúfať znova (Mona Kasten) | bux.sk   Za knihu ďakujem BUX.sk   Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu.  Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Len jemu dokáže otvorene povedať, že netuší, čo chce od života a že študuje len preto, aby bola mama šťastná. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Najradšej by prekročila pomyselnú hranicu medzi nimi, len