Preskočiť na hlavný obsah

E. Lockhartová - Klamári


CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5

ORIGINÁLNY NÁZOV - We Were Liars

POČET STRÁN - 240

ROK VYDANIA - 2015

VÄZBA - brožovaná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO – Ikar

ODKAZ NA KNIHU -  Kniha: Klamári (E. Lockhart) | Martinus

Knihu som čítala v rámci knižnej štafety.

Anotácia

Významná rodina Sinclairovcov prichádza každé leto na svoj súkromný ostrov pri Massachusetts, aby tam trávila prázdniny. My tak spoznávame starkého starkú ich tri dcéry a ich deti. Hlavnými hrdinami sú sesternice Cadence a Mirren, bratranec Johnny a Gat. Ten celkom nepatrí do rodiny, čo mu hrdí Sinclairovci dávajú pocítiť. Rodina ich nazýva Klamári. Sú v rovnakom veku, a keď sa stretnú, robia len zlobu.
Počas pätnásteho leta sa na ostrove stane nehoda. Cadence nájdu na pláži takmer bez života. Keď sa po čase preberie v nemocnici, na nič si nepamätá. Nikto z rodiny jej nechce prezradiť, čo sa vlastne stalo, a nasledujúci rok jej zakážu vrátiť sa na ostrov. Cadence trpí príšernými migrénami, jej najvernejšími priateľmi sú lieky proti bolesti. Píše Klamárom e-maily, posiela pohľadnice, no ani od jedného nedostáva odpoveď. Dokonca ani od Gata, s ktorým sa do seba zaľúbili. Čo im spravila, že na ňu zanevreli?
Na sedemnáste leto sa dostáva na ostrov opäť a Klamári ju privítajú s úsmevom, akoby sa nič nestalo. No ani zďaleka to nie je pravda... Môj názor

Toto bola moja druhá knižná štafeta a musím povedať, že som si to celkom užila. Je super prečítať si názor a poznámky ostatných. Keďže som bola posledná štafetérka, tak som mala možnosť prečítať si názor až štyroch milovníčok kníh. Poďme sa však už povenovať knihe.

Vôbec som nevedela o čom kniha je ani som si neprečítala anotáciu, takže som nemala žiadne očakávania. Do knihy sa mi podarilo rýchlo začítať. Štýl písania mi celkom sadol a aj vďaka nemu sa mi kniha veľmi dobre a rýchlo čítala. No niekedy som sa strácala v deji a nechápala o čom to vlastne cele je. Postupne sa to však cele vysvetľovalo. Dej sa teda prevažne odohrával na súkromnom ostrove rodiny Sinclairovcov.  Čitateľ ma možnosť spoznať členov rodiny a ich životy, ktoré sa však iba zdajú byť dokonalé. Rodinné vzťahy boli veľmi dobre vykreslené, aj keď teda nepôsobili veľmi normálne. Celkovo som z rodiny mala nepríjemný pocit a správanie jej členov bolo divné. Miestami som mala pocit, že deti mali viac rozumu ako dospelí.  Aj vďaka tomu ma viac ako polovica knihy nebavila. Bola som z deja dosť zmätená a jedine, čo ma k čítaniu poháňalo bolo rozuzlenie.

Štyri hlavné postavy mi celkom sadli. Akurát som miestami pochybovala, že majú tak nízky vek. Ich rozhovory mi prišli nevšedné a nesedeli mi k nim. Myšlienky a metafory, ktoré používali boli neskutočné. Nepamätám si žeby som čítala knihu z tak nezvyčajnými metaforami. Vzťah medzi týmito postavami bol divný. Bolo veľmi pekné, že sa mali radi, len ta ich náklonnosť k sebe sa mi nepáčila. 

Kapitola z názvom „Pravda“ ma úplne dostala. Pri jej čítaní som normálne nedýchala. Celý čas som čakala na rozuzlenie, no ani raz mi takýto koniec nenapadol. Dokonca som uronila aj pár slz, lebo inak sa to proste ani nedalo.  Potom som si celý dej spojila a dialógy, správanie postáv zrazu začali dávať väčší zmysel. Takže keď vás čítanie tejto knihy bude nudiť a trýzniť vyčkajte si na koniec, ten za to stojí. 

 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble