Preskočiť na hlavný obsah

Pavol Zlatovský - Drž hubu a bude ti dobre

 

CELKOVÉ HODNOTENIE – 4,5*

POČET STRÁN - 168

ROK VYDANIA - 2018

VÄZBA - pevná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Motýľ

ODKAZ NA KNIHU -  Kniha: Drž hubu a bude ti dobre (Pavol Zlatovský) | Martinus

Za knihu by som sa chcela poďakovať jednej milej bookstagramerke  @knizny_predator.

Anotácia

Každé rozhodnutie zatvára jedny dvere a otvára iné. Čo keď sa však v živote rozhodnete tak, že za zatvorenými dverami zostane vaša rodina, domov, práca, životný sen a všetko, čo ste mali a po čom ste túžili? Čo keď vo svojom vnútri viete, že inak ste spraviť nemohli? Budete stále so svojím životom spokojný? Budete ďalej veriť, že ho skutočne žijete, hoci ste o všetko prišli?

Viktor viedol spokojný život. Mal všetko, čo naň potreboval. Dostal však možnosť získať ešte viac. Stačilo povedať áno. Podporovalo ho v tom jeho okolie i rodina, ale on sa nepodriadil. A tak postupne o všetko prišiel.

Vtedy ho stretol mladý dokumentarista, ktorý zaznamenal jeho životný príbeh, aby ukázal, ako dokážu s človekom zatriasť okamihy, keď sa ocitá v blízkosti smrti, keď o všetko prichádza a rozhoduje sa, či má cenu ďalej žiť.

V živote by som nechcel, aby sa niekomu stalo to, čo mne. Aby prišiel o všetko a žil na dne. To utrpenie nikomu neprajem, ale to prázdno v hlave, to áno. Ticho a samotu, ktoré ma pohltili, to by som doprial každému. Aspoň na okamih. A ak som ti hovoril, že existuje sila, ktorá ťa v živote povedie, najviac sa prejaví práve v takýchto chvíľach. V samote. Mne dokázala cez utrpenie otvoriť oči. Nerozumel som, ako som mohol byť dovtedy taký slepý a nevnímať, čo sa deje okolo mňa. ale už som na to prišiel. Už viem aký je svet.Môj názor

Priznám sa, že na tejto knihe ma najviac zaujal práve jej názov. Myslím si, že perfektne vystihuje situácie v živote človeka. Veľakrát som si pri niektorých situáciách vo svojom živote povedala, že by bolo lepšie, keby som držala hubu. Preto som veľmi rada, že som dostala možnosť prečítať si túto knihu.

Kniha je písaná z dvoch pohľadov, ktoré na seba zo začiatku nenadväzujú, no nenechajte sa odradiť postupne vám budú dávať zmysel. Kniha nás oboznamuje so životom Viktora, ktorý sa snažil zachovať správne. Počúval svoje svedomie a vzoprel sa spoločnosti a povedal jej nie. No čo mu to nakoniec prinieslo? Stačilo aby povedal áno a všetko mohlo byť inak. Život Viktora dopĺňajú kapitoly o mladom dokumentaristovi, ktorý túži napísať dobrú reportáž. Čo majú ich životy spoločné? Mňa táto kniha po prvých stránkach tak nadchla, že som ju zhltla na jedno posedenie. Autor ma výborný štýl písania, ktorý na mňa pôsobil autenticko. Kniha bola jednoducho napísaná no aj napriek tomu bol dej popretkávaný krásnymi myšlienkami. Tieto myšlienky ma nútili zamýšľať sa nad dejom a životom samotným. Autor knihu napísal realisticky bez zbytočných sladkých rečičiek a prehnanej romantiky. Zameral sa na životy ľudí bez domova a rozoberá otázky, ktoré sú v dnešnej dobe dosť aktuálne. Musím však knihe vytknúť gramatické chyby. Ja som čitateľ, ktorý sa zameriava na obsah a nevšíma si veľmi chyby v knihách, no v tejto ich bolo príliš veľa. Celkovo to kazilo dojem z knihy.

Postava Viktora a celkovo jeho život vo mne prebúdzal všetky možné emócie, čo ja pri čítaní zbožňujem. Zamýšľala som sa nad tým, ako by som sa ja zachovala na jeho mieste  a poviem vám, že tak ako on, aj ja by som povedala NIE.  Kapitoly s dokumentaristom ma celkom miatli a nevytvorila som si vzťah k tejto postave.

Záver knihy sa mi veľmi páčil. Celkovo som si čítanie knihy užila a myslím si, že by autor mal jednoznačne v písaní pokračovať. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Martina Mrázová - Svätoplukov Havran

  CELKOVÉ HODNOTENIE 4 POČET STRÁN - 217 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Martina Mrázová ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Svätoplukov Havran (Martina Mrázová) | Martinus Za knihu by som sa chcela poďakovať pani autorke. Anotácia Táto kniha je pokračovaním románu Ja som Smútok. Príbeh o smutnej princeznej Mare sa prelína do príbehu o Svätoplukovom Havranovi. Príbeh Svätoplukovho Havrana sa začína jeho smrťou, po ktorej sa stáva dôležitou súčasťou predpovedanej vojny svetov. Bojuje za záchranu ľudstva, bohov a planéty. Jeho misia súvisí s poslaním ďalších dvoch mužov, bezúhonného mnícha a krvavého grófa. Všetci traja stoja na čele svojej armády a vstupujú do veľkej bitky z rozdielnych pohnútok. A ako s tým všetkým súvisí Mara? Jednoducho, jej osud sa v istých okamihoch alebo náznakoch prelína s osudmi všetkých troch mužov. Môj názor Ja som viac ako pred   rokom dostala možnosť prečítať si prvý diel s názvom Ja som Smútok. Pokrač

Mona Kasten - Dúfať znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Hope Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2022 VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 17+ VYDANIE - 1 ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - preložila Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 4. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU -  Paperback: Dúfať znova (Mona Kasten) | bux.sk   Za knihu ďakujem BUX.sk   Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu.  Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Len jemu dokáže otvorene povedať, že netuší, čo chce od života a že študuje len preto, aby bola mama šťastná. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Najradšej by prekročila pomyselnú hranicu medzi nimi, len