Preskočiť na hlavný obsah

Pavol Zlatovský - Drž hubu a bude ti dobre

 

CELKOVÉ HODNOTENIE – 4,5*

POČET STRÁN - 168

ROK VYDANIA - 2018

VÄZBA - pevná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Motýľ

ODKAZ NA KNIHU -  Kniha: Drž hubu a bude ti dobre (Pavol Zlatovský) | Martinus

Za knihu by som sa chcela poďakovať jednej milej bookstagramerke  @knizny_predator.

Anotácia

Každé rozhodnutie zatvára jedny dvere a otvára iné. Čo keď sa však v živote rozhodnete tak, že za zatvorenými dverami zostane vaša rodina, domov, práca, životný sen a všetko, čo ste mali a po čom ste túžili? Čo keď vo svojom vnútri viete, že inak ste spraviť nemohli? Budete stále so svojím životom spokojný? Budete ďalej veriť, že ho skutočne žijete, hoci ste o všetko prišli?

Viktor viedol spokojný život. Mal všetko, čo naň potreboval. Dostal však možnosť získať ešte viac. Stačilo povedať áno. Podporovalo ho v tom jeho okolie i rodina, ale on sa nepodriadil. A tak postupne o všetko prišiel.

Vtedy ho stretol mladý dokumentarista, ktorý zaznamenal jeho životný príbeh, aby ukázal, ako dokážu s človekom zatriasť okamihy, keď sa ocitá v blízkosti smrti, keď o všetko prichádza a rozhoduje sa, či má cenu ďalej žiť.

V živote by som nechcel, aby sa niekomu stalo to, čo mne. Aby prišiel o všetko a žil na dne. To utrpenie nikomu neprajem, ale to prázdno v hlave, to áno. Ticho a samotu, ktoré ma pohltili, to by som doprial každému. Aspoň na okamih. A ak som ti hovoril, že existuje sila, ktorá ťa v živote povedie, najviac sa prejaví práve v takýchto chvíľach. V samote. Mne dokázala cez utrpenie otvoriť oči. Nerozumel som, ako som mohol byť dovtedy taký slepý a nevnímať, čo sa deje okolo mňa. ale už som na to prišiel. Už viem aký je svet.Môj názor

Priznám sa, že na tejto knihe ma najviac zaujal práve jej názov. Myslím si, že perfektne vystihuje situácie v živote človeka. Veľakrát som si pri niektorých situáciách vo svojom živote povedala, že by bolo lepšie, keby som držala hubu. Preto som veľmi rada, že som dostala možnosť prečítať si túto knihu.

Kniha je písaná z dvoch pohľadov, ktoré na seba zo začiatku nenadväzujú, no nenechajte sa odradiť postupne vám budú dávať zmysel. Kniha nás oboznamuje so životom Viktora, ktorý sa snažil zachovať správne. Počúval svoje svedomie a vzoprel sa spoločnosti a povedal jej nie. No čo mu to nakoniec prinieslo? Stačilo aby povedal áno a všetko mohlo byť inak. Život Viktora dopĺňajú kapitoly o mladom dokumentaristovi, ktorý túži napísať dobrú reportáž. Čo majú ich životy spoločné? Mňa táto kniha po prvých stránkach tak nadchla, že som ju zhltla na jedno posedenie. Autor ma výborný štýl písania, ktorý na mňa pôsobil autenticko. Kniha bola jednoducho napísaná no aj napriek tomu bol dej popretkávaný krásnymi myšlienkami. Tieto myšlienky ma nútili zamýšľať sa nad dejom a životom samotným. Autor knihu napísal realisticky bez zbytočných sladkých rečičiek a prehnanej romantiky. Zameral sa na životy ľudí bez domova a rozoberá otázky, ktoré sú v dnešnej dobe dosť aktuálne. Musím však knihe vytknúť gramatické chyby. Ja som čitateľ, ktorý sa zameriava na obsah a nevšíma si veľmi chyby v knihách, no v tejto ich bolo príliš veľa. Celkovo to kazilo dojem z knihy.

Postava Viktora a celkovo jeho život vo mne prebúdzal všetky možné emócie, čo ja pri čítaní zbožňujem. Zamýšľala som sa nad tým, ako by som sa ja zachovala na jeho mieste  a poviem vám, že tak ako on, aj ja by som povedala NIE.  Kapitoly s dokumentaristom ma celkom miatli a nevytvorila som si vzťah k tejto postave.

Záver knihy sa mi veľmi páčil. Celkovo som si čítanie knihy užila a myslím si, že by autor mal jednoznačne v písaní pokračovať. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble