Preskočiť na hlavný obsah

Martin Kasarda - Krajina krásnych ľudí

CELKOVÉ HODNOTENIE – 3,5 *

POČET STRÁN - 296

ROK VYDANIA - 2020

VYDANIE - 1

VÄZBA - pevná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO – Ikar

ODKAZ NA KNIHU - https://www.bux.sk/knihy/453135-krajina-krasnych-ludi.html

 Za poskytnutie knihy ďakujem Bux.skO autorovi

Martin Kasarda (1968, Košice) študoval na Pedagogickej fakulte v Nitre. Pracoval vo viacerých redakciách v Bratislave. Učí na súkromnej univerzite masmediálnu komunikáciu. Je autorom a spoluautorom viacerých odborných kníh, vydal básnickú zbierku a dve knihy poviedok. Žije na Žitnom ostrove a v Bratislave.

Anotácia

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú všetci ľudia pekní a šťastní, odhodlaní žiť zdravo? V krajine, ktorá sa dobre postará o starých, chorých a postihnutých?
Príbeh romantickej lásky Benjamína a Márie, ktorý sa zrodil nad smrteľnou posteľou starého otca, sa postupne mení na nočnú moru. Krása sa stáva meradlom úspechu. A ak medzi vyvolených nepatríte? Nechceme vás na očiach, decentne vás odstránime. Ale tak, aby všetci tlieskali.
Napínavý spoločenský román o prítomnosti a možnej desivej budúcnosti hovorí o tom, čo by sa stalo, keby sa moci ujala skupina, ktorá krásu a zdravie vyhlási za najdôležitejšie hodnoty. A kto sa nebude chcieť prispôsobiť, pôjde z kola von. Zachráni svet skutočná láska? Sú medzi nami takí, ktorí si zachovajú ľudskosť?Môj názor

Začnem hneď tým, že na tejto knihe ma najviac zaujalo jej celkové spracovanie. Veľmi sa mi páči obálka knihy a názov, ktorý sľubuje zaujímavý príbeh. Nie len názov a obálka ale aj anotácia ma presvedčila o tom, že túto knihu si musím prečítať.

Prvé stránky knihy ma veľmi zaujali. Z počiatku sa mi kniha veľmi dobre čítala. Dej knihy sa plynulo odvíjal a stránky som pretáčala jedna radosť. Potom však nastal problém. Čím viac som knihu čítala, tým viac sa mi nepáčil štýl písania pána autora. Autor pri písaní používa strašne veľa omáčok, ktoré podľa mňa len zbytočne naťahovali dej. V jednej chvíli som mala pocit, že v knihe je viac omáčok ako deja. Dúfala som, že si na štýl písania pána autora zvyknem, no to sa nestalo. Pretáčala som stránku za stránkou a čakala, kedy ma kniha opäť začne baviť. To sa knihe podarilo až v  momente, keď sa prepojila dejová linka dvoch hlavných hrdinov.Musím však oceniť tému knihy. Autor spracoval nevšednú miestami až zvrátenú ideológiu, ktorá hovorí o tom, že krása je najdôležitejšou hodnotou  v živote. Veľmi ma táto myšlienka nadchla. Myslím si, že táto téma „krásy“ sa aj teraz dosť rieši (hlavne na sociálnych sieťach, aspoň podľa toho, čo som ja osobne zachytila) , takže také malé posolstvo v tejto knihe nájdete. Samotný dej knihy bol fajn miestami mi chýbalo viac napätia a akcie. Nechýbala ani romantická linka, ktorá mňa osobne nenadchla.

Dobre, poďme teraz na postavy. Autor hlavné postavy celkom dobre vykreslil. Benjamín a Mária potrebovali psychiatra podľa mňa a vzťah medzi nimi bol celkom zvrátený. Riči bol fajn a ako postava ma v knihe najviac bavil. Žiadna vedľajšia postava ma nenadchla a dokonca si ani žiadnu nepamätám.

Koniec knihy som teda vôbec nečakala a úprimne, bola som rada, že je koniec. Po dočítaní knihy som si dala pauzu aby som spracovala obsah knihy. Teraz sa na knihu pozerám s odstupom času a uvedomujem si, že toto nebola kniha pre mňa. Samozrejme to, že sa kniha nesadla  mne neznamená, že sa nebude páčiť vám. 


 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble