Preskočiť na hlavný obsah

Tomáš Najt - Budinka

 

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5*

POČET STRÁN - 256

ROK VYDANIA - 2018

VÄZBA - pevná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Eko-konzult

ODKAZ NA KNIHU - https://www.martinus.sk/?uItem=434533

Za poskytnutie knihy s venovaním ďakujem autorovi knihy. 

O autorovi

Tomáš Najt (1985) pochádza z Kysúc, z mesta Čadca. Je ženatý a otcom rodiny. Pracuje v obchodnej sfére a v cestovnom ruchu opäť na Slovensku po rokoch strávených v zahraničí. Určitý vzťah k Slovensku, či zabudnutým lokalitám, je pozorovateľný aj v jeho tvorbe. Jeho prvá kniha Zastavený čas (2018) je sci-fi poviedkou, v ktorej nepriamo poukázal na uponáhľanú dobu. Vyšla len ako ekniha. Vzhľadom na podmienky, v ktorých sa hlavná postava ocitá, autor využíva čas na odprezentovanie niekoľkých kútov Slovenska. Druhé dielo, Budinka (2018), je celkom odlišné. Pohráva sa s myšlienkou náhleho vzniku cieľa pre temný turizmus, ale najmä poukazuje na nebezpečnú ovládateľnosť súčasnej facebookovskej generácie, či riziká masovej hystérie. Zaujímavosťou oboch kníh je, že vznikali na mobilnom telefóne, v určitom čase súčasne. Netradičný spôsob tvorby bol aj u neho dôsledkom hľadania zmysluplného využívania času počas dopravy a mnohých čakaní počas dňa. Napriek spôsobu vzniku jeho tvorby nie je prehnaným používateľom moderných technológií.

Anotácia

Internet je skvelým nástrojom na komunikáciu, no má svoje výhody a nevýhody. Nevýhodou hlavne zoznamiek je , že človek nikdy nevie, kto je na druhej strane. Veľa ľudom sa práve táto skutočnosť vypomstila a Adam je jedným z nich. Adam si dlhšiu dobu písal s dievčaťom na zoznamke. Celkom neznáme dievča ho prilákalo do Budinky, dediny pánu Bohu za chrbtom. Nakoniec sa ocitne uväznený s ďalším chlapcom v pivnici bez jedla a vody. Ich šanca na útek je nulová.  Neškodné stretnutie sa nakoniec zmení na boj o život.   

„Skurvená facebooková mládež!“ zašuškal čisto pre seba jeden z policajtov. Skláňal sa nad Adamom bez služobnej čiapky a vesty, len v rozopnutej košeli od horúčavy, aká na povale panovala. Akoby mu ani nevadilo, že sa zasvinil od červenej, pomaly hnednúcej farby. „Skurvená facebooková mládež!“ zopakoval vo svojej hlave Adam.

Môj názor

Nepoznám človeka, ktorý by nepoznal sociálne siete. Dnešná doba sa bez internetu nezaobíde a človek, čo nie je na internete akoby neexistoval.  Sama som aktívny užívateľ sociálnych sieti a aj ja som bola zaregistrovaná na zoznamke. Dokonca som si písala s úplne cudzími ľuďmi, čo by som teraz už nerobila. Internet je sám o sebe úžasná vec, no aj nebezpečná a práve to sa nám autor v tejto knihou snažil povedať.

Začiatok knihy ma dosť zmiatol a dokonca som si myslela, že obete sú únoscovia. Postupne sa však všetko začalo vysvetľovať. Zo začiatku sa mi kniha trocha ťažko čítala ale postupne som si na štýl písania pána autora zvykla. Dej knihy ma natoľko pohltil, že som knihu prečítala za jeden deň. Opisy v knihe boli realistické, takže si celú tu hrôzu budete môcť dokonalo predstaviť. Dej knihy sa nesie v takom napätom duchu, keďže čitateľ nikdy nevie, čo sa môže postavám stať. Aj napriek surovosti v knihe nechýbali vtipne scény, čo ja vnímam ako plus. Celkový dojem v knihe dotvárali trefné ilustrácie.Čo sa týka postáv tak tie boli realisticky vykreslené. Autor im v podstate vdýchol život a vám sa bude zdať, že to sú reálny ľudia.  Súrodenci ma neskutočne štvali. Ich správanie bolo choré a zvrátené. Adam bol výnimočná postava. Aj napriek všetkému myslel na Petra a chcel ho zachrániť. Obaja to nemali vôbec ľahké. Doslova bojovali o svoj život. Celú dobu som dúfala, že nájdu spôsob ako im utiecť a zachrániť sa.

Záverečná scéna bola neskutočná. Strany som pretáčala s otvorenými ústami. Koniec knihy ma dokonca rozľútostil. Celkovo knihu hodnotím veľmi kladne a musím povedať, že nič lepšie som tento mesiac nečítala.

Táto kniha v sebe nesie hlbšie poslanie.  Autor spracoval aktuálnu tému, ktorou chcel poukázať na nástrahy internetu a to sa mu aj podarilo. Kniha by mala byť ako povinné čítanie pre každého užívateľa sociálnych sieti. Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble