Preskočiť na hlavný obsah

Eoin Dempsey - Biela ruža, Čierny les

 


 CELKOVÉ HODNOTENIE – 4,5*

ORIGINÁLNY NÁZOV - White Rose, Black Forest

POČET STRÁN - 280

ROK VYDANIA - 2020

VYDANIE - 1

VÄZBA - pevná väzba s prebalom

JAZYK  - slovenský

VYDAVATEĽSTVO – Ikar

ODKAZ NA KNIHU - https://www.bux.sk/knihy/453017-biela-ruza-cierny-les.html

 Za poskytnutie knihy ďakujem Bux.skO autorovi

Eoin Dempsey (1977) sa narodil a vyrástol v írskom Dubline. V roku 2008 sa presťahoval do Filadelfie, kde žije s manželkou a deťmi. Pôvodne pracoval ako učiteľ informatiky, dnes sa už naplno venuje písaniu. Je autorom ďalších troch úspešných románov. Biela ruža, Čierny les sa hneď po vyjdení stal bestsellerom, preložili ho do štrnástich jazykov a chystá sa aj jeho filmové spracovanie.
Nájdete ho na Twitteri @ EoinDempsey1 alebo navštívte jeho webovú stránku www.eoindempseybooks.com.

Anotácia

Píše sa rok 1943. Vojna je v plnom prúde a ničí životy nevinných ľudí. Ešte pre nástupom Hitlera k moci bol život Franky  plný radosti. Chata v ktorej jej rodina žila bola pre ňu miestom rodinnej pohody. Vojna ju však stihla obrala o všetkých jej blízkych, a ona sa cíti zúfala a osamelá. Franka stratila zmysel svojho života. Všetko sa však zmení, keď v snehu nájde letca v uniforme Luftwaffe. Muž je zranený, v bezvedomí a vedľa neho leží padák. Franka, vyštudovaná zdravotná sestra, ho napriek svojmu odporu k režimu dovlečie do osamelej chaty v horách. Tuší však, že muž nie je tým, za koho sa vydáva, a preto sa bude snažiť odhaliť jeho identitu.  Z ich krehkého vzťahu sa v hroziacom nebezpečenstve vyvinie nevyhnutné spojenectvo.

Dokážu si s gestapom v pätách dôverovať natoľko, aby spojili sily a dokončili misiu, ktorá by mohla zmeniť priebeh vojny aj ich život?Ak ma umrieť, nech je to práve tu. Na mieste, de kedysi poznala každú lúku, každý strom a každé údolie, kde každá skala mala svoje meno, kde sa miesta stretnutia opisovali tajným jazykom, aby im dospelí nerozumeli. Na mieste zurčiacich horských potokov ligotajúcich sa na letnom slnku ako lesklá oceľ. Tu sa kedysi cítila bezpečne.

Môj názor

Posledné mesiace priam vyhľadávam knihy s vojnovou tematikou. Táto kniha je výnimočná tým, že je úplne iná ako knihy, ktoré som doteraz čítala. Väčšina kníh z tohto obdobia sa odohráva v koncentračných táboroch, no táto sa odohráva v Čiernom lese. Netradičná je aj hlavná hrdinka, ktorá je prototypom dokonalej árijskej rasy, no odporkyňou fašistického režimu. Franka zachráni neznámeho muža, aj napriek tomu, že vie aký osud ju čaká, keď ju chytí gestapo. Vzoprie sa fašistickému režimu a rozhodne sa mu pomôcť dokončiť jeho misiu. Autor sa  nám týmto snaží povedať, že vojna zasiahla do života všetkých, aj Nemcov. V podstate nám tým ukazuje, že nie každý súhlasil s tým, čo sa v Nemecku dialo.Prvé stránky knihy sa mi neskutočne páčili hlavne kvôli štýlu písania pána autora. Dej sa plynulo odvíja a postupne nám odhaľuje tajomstvá hlavných hrdinov. Príbeh je rozprávaný z pohľadu oboch postáv a retrospektívou sa dozvedáme o ich živote. Nedozvedáme sa len o ich živote ale aj o vojnovej situácii. Autor nepatrne opisuje aj hrôzy páchané na ľuďoch. Oceňujem, že sa autor nesnaží čitateľa nasilu rozplakať ale ponúka nám reálne fakty.  Celý príbeh je sprevádzaný napätím, ktoré sa postupne stupňuje. Samozrejme nechýba ani romantická linka, ktorá je len nepatrne načrtnutá. Ja osobne by som vzťah medzi hlavnými  hrdinami viac rozvinula. Mne osobne 280 strán nestačilo. Behom čítania som si celú dobu hovorila, že príbehu niečo chýba. Nepríde mi dotiahnutý do konca, určite by som pridala pár kapitol.

V tejto knihe nebolo veľa postáv. Celkovo sa príbeh točil len okolo Franky a Johna. Franka bola netradičná postava a tým si ma získala. John bol odvážny muž a pre svoju vlasť bol ochotný riskovať svoj život.

Samozrejme nechýbala ani akcia v podobe záverečnej scény. Koniec knihy ma milo prekvapil.  Ak chcete vidieť vojnu z opačného pohľadu, tak siahnite po tejto knihe.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble