Preskočiť na hlavný obsah

Eoin Dempsey - Biela ruža, Čierny les

 


 CELKOVÉ HODNOTENIE – 4,5*

ORIGINÁLNY NÁZOV - White Rose, Black Forest

POČET STRÁN - 280

ROK VYDANIA - 2020

VYDANIE - 1

VÄZBA - pevná väzba s prebalom

JAZYK  - slovenský

VYDAVATEĽSTVO – Ikar

ODKAZ NA KNIHU - https://www.bux.sk/knihy/453017-biela-ruza-cierny-les.html

 Za poskytnutie knihy ďakujem Bux.skO autorovi

Eoin Dempsey (1977) sa narodil a vyrástol v írskom Dubline. V roku 2008 sa presťahoval do Filadelfie, kde žije s manželkou a deťmi. Pôvodne pracoval ako učiteľ informatiky, dnes sa už naplno venuje písaniu. Je autorom ďalších troch úspešných románov. Biela ruža, Čierny les sa hneď po vyjdení stal bestsellerom, preložili ho do štrnástich jazykov a chystá sa aj jeho filmové spracovanie.
Nájdete ho na Twitteri @ EoinDempsey1 alebo navštívte jeho webovú stránku www.eoindempseybooks.com.

Anotácia

Píše sa rok 1943. Vojna je v plnom prúde a ničí životy nevinných ľudí. Ešte pre nástupom Hitlera k moci bol život Franky  plný radosti. Chata v ktorej jej rodina žila bola pre ňu miestom rodinnej pohody. Vojna ju však stihla obrala o všetkých jej blízkych, a ona sa cíti zúfala a osamelá. Franka stratila zmysel svojho života. Všetko sa však zmení, keď v snehu nájde letca v uniforme Luftwaffe. Muž je zranený, v bezvedomí a vedľa neho leží padák. Franka, vyštudovaná zdravotná sestra, ho napriek svojmu odporu k režimu dovlečie do osamelej chaty v horách. Tuší však, že muž nie je tým, za koho sa vydáva, a preto sa bude snažiť odhaliť jeho identitu.  Z ich krehkého vzťahu sa v hroziacom nebezpečenstve vyvinie nevyhnutné spojenectvo.

Dokážu si s gestapom v pätách dôverovať natoľko, aby spojili sily a dokončili misiu, ktorá by mohla zmeniť priebeh vojny aj ich život?Ak ma umrieť, nech je to práve tu. Na mieste, de kedysi poznala každú lúku, každý strom a každé údolie, kde každá skala mala svoje meno, kde sa miesta stretnutia opisovali tajným jazykom, aby im dospelí nerozumeli. Na mieste zurčiacich horských potokov ligotajúcich sa na letnom slnku ako lesklá oceľ. Tu sa kedysi cítila bezpečne.

Môj názor

Posledné mesiace priam vyhľadávam knihy s vojnovou tematikou. Táto kniha je výnimočná tým, že je úplne iná ako knihy, ktoré som doteraz čítala. Väčšina kníh z tohto obdobia sa odohráva v koncentračných táboroch, no táto sa odohráva v Čiernom lese. Netradičná je aj hlavná hrdinka, ktorá je prototypom dokonalej árijskej rasy, no odporkyňou fašistického režimu. Franka zachráni neznámeho muža, aj napriek tomu, že vie aký osud ju čaká, keď ju chytí gestapo. Vzoprie sa fašistickému režimu a rozhodne sa mu pomôcť dokončiť jeho misiu. Autor sa  nám týmto snaží povedať, že vojna zasiahla do života všetkých, aj Nemcov. V podstate nám tým ukazuje, že nie každý súhlasil s tým, čo sa v Nemecku dialo.Prvé stránky knihy sa mi neskutočne páčili hlavne kvôli štýlu písania pána autora. Dej sa plynulo odvíja a postupne nám odhaľuje tajomstvá hlavných hrdinov. Príbeh je rozprávaný z pohľadu oboch postáv a retrospektívou sa dozvedáme o ich živote. Nedozvedáme sa len o ich živote ale aj o vojnovej situácii. Autor nepatrne opisuje aj hrôzy páchané na ľuďoch. Oceňujem, že sa autor nesnaží čitateľa nasilu rozplakať ale ponúka nám reálne fakty.  Celý príbeh je sprevádzaný napätím, ktoré sa postupne stupňuje. Samozrejme nechýba ani romantická linka, ktorá je len nepatrne načrtnutá. Ja osobne by som vzťah medzi hlavnými  hrdinami viac rozvinula. Mne osobne 280 strán nestačilo. Behom čítania som si celú dobu hovorila, že príbehu niečo chýba. Nepríde mi dotiahnutý do konca, určite by som pridala pár kapitol.

V tejto knihe nebolo veľa postáv. Celkovo sa príbeh točil len okolo Franky a Johna. Franka bola netradičná postava a tým si ma získala. John bol odvážny muž a pre svoju vlasť bol ochotný riskovať svoj život.

Samozrejme nechýbala ani akcia v podobe záverečnej scény. Koniec knihy ma milo prekvapil.  Ak chcete vidieť vojnu z opačného pohľadu, tak siahnite po tejto knihe.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Martina Mrázová - Svätoplukov Havran

  CELKOVÉ HODNOTENIE 4 POČET STRÁN - 217 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Martina Mrázová ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Svätoplukov Havran (Martina Mrázová) | Martinus Za knihu by som sa chcela poďakovať pani autorke. Anotácia Táto kniha je pokračovaním románu Ja som Smútok. Príbeh o smutnej princeznej Mare sa prelína do príbehu o Svätoplukovom Havranovi. Príbeh Svätoplukovho Havrana sa začína jeho smrťou, po ktorej sa stáva dôležitou súčasťou predpovedanej vojny svetov. Bojuje za záchranu ľudstva, bohov a planéty. Jeho misia súvisí s poslaním ďalších dvoch mužov, bezúhonného mnícha a krvavého grófa. Všetci traja stoja na čele svojej armády a vstupujú do veľkej bitky z rozdielnych pohnútok. A ako s tým všetkým súvisí Mara? Jednoducho, jej osud sa v istých okamihoch alebo náznakoch prelína s osudmi všetkých troch mužov. Môj názor Ja som viac ako pred   rokom dostala možnosť prečítať si prvý diel s názvom Ja som Smútok. Pokrač

Mona Kasten - Dúfať znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Hope Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2022 VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 17+ VYDANIE - 1 ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - preložila Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 4. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU -  Paperback: Dúfať znova (Mona Kasten) | bux.sk   Za knihu ďakujem BUX.sk   Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu.  Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Len jemu dokáže otvorene povedať, že netuší, čo chce od života a že študuje len preto, aby bola mama šťastná. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Najradšej by prekročila pomyselnú hranicu medzi nimi, len