Preskočiť na hlavný obsah

Tamera Alexanderová - Prísaha

 

CELKOVÉ HODNOTENIE – 4*

ORIGINÁLNY NÁZOV - With This Pledge

POČET STRÁN - 400

ROK VYDANIA - 2020

VÄZBA - pevná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - i527.net

ODKAZ NA KNIHU - https://www.i527.net/kniha/prisaha/

Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu i527.net


O autorke

Tamera Alexanderová sa narodila 8.8.1961 v štáte Georgia v USA. Tamera Alexander patrí medzi najobľúbenejších autorov historicko-fiktívneho žánru kresťanskej literatúry, Jej knihy boli preložené do mnohých jazykov. Jej bohato kreslené postavy a provokatívne zápletky jej získali oddaných čitateľov po celom svete, rovnako ako viaceré ocenenia. Medzi tieto ocenenia patrí Cena Christy Award for Excellence v kresťanskej fikcii a taktiež patrí medzi Najlepšie inšpiratívne fikcieí vydavateľstva Weekly and Library Journal.

Anotácia

30. novembra 1864 večer sa pri Frankline v štáte Tennessee odohrá ukrutná bitka, ktorá zdecimuje konfederačnú armádu a takmer pripraví o život kapitána Rolanda Warda Jonesa, vyznamenaného mississippského ostrostrelca. Jones má na bojisku vidinu a napriek vážnym zraneniam verí, že prežije. Život bez nohy si však predstaviť nedokáže, preto prinúti Elizabeth „Lizzie“ Cloustonovú – guvernantku u McGavockovcov, majiteľov Carntonu –, aby zasiahla, ak sa chirurg rozhodne pre amputáciu. Lizzie svoje slovo dodrží. Kapitánovi tým zachráni nielen nohu, ale aj život.

Keď Lizzie v tú noc v náručí zomiera štrnásťročný chlapec, naliehavo ju prosí, aby odkázala jeho posledné slová zamýšľanému adresátovi. Okrem krstného mena o chlapcovi nič nevie a čoskoro zistí, že o ňom nie sú žiadne úradné záznamy. Ako má dodržať svoj sľub v krajine rozdelenej vojnou a nenávisťou? Odváži sa prijať ponuku kapitána Jonesa, že jej s tým pomôže? Počas svojej liečby na Carntone, ktorý sa zmení na poľnú nemocnicu, sa kapitán Jones do Lizzie zaľúbi. Tá je však zasnúbená s mužom, ktorého nemiluje.

Dvaja pomocníci priniesli kapitána Jonesa do Winderovej postele a opatrne ho zložili z nosidiel. Kapitán sa ani len nepohol, tvár stále bledá. Lizzie ho úkosom pozorovala a modlila sa, aby sa lekárova predpoveď nenaplnila a aby jesenný mesiac, ktorý kapitán Jones videl – ten istý mesiac, ktorého zlatisté svetlo sa vlievalo do miestnosti -, skutočne bol akýmsi prorockým znamením. Zatiaľ sa to však zdalo veľmi nepravdepodobné.Môj názor

Čítala som už veľa kníh s vojnovou tematikou a každá  jedna sa mi vryla hlboko do srdca, táto kniha nie je výnimkou. Oproti iným knihám je táto výnimočná tým, že sa odohráva v roku 1864 a teda znázorňuje Americkú občiansku vojnu. Kniha popisuje, čo sa udialo večer 30. novembra 1864 na statku Carnton.

Prvé stránky knihy sa nečítajú ľahko. Autorka nás nešetrí a hneď na začiatku knihy sa ocitáme uprostred začínajúcej vojny. Priebeh vojny sa autorka snažila zachytiť reálne a bez obalu a to sa jej aj podarilo. Detailne opisuje zranenia vojakov a operácie, ktoré museli podstúpiť. Tieto stránky knihy som čítala s otvorenými ústami. Bolo mi veľmi ľúto vojakov, ktorí podľahli následkom vojny.  Štýl, ktorým autorka píše sa mi veľmi páčil. Vďaka nemu sa mi kniha čítala jedna radosť. Po historickej stránke bola kniha bravúrne spracovaná. Pani autorka si detailne naštudovala históriu a to sa odzrkadlilo aj na obsahu knihy. Mňa historická stránka knihy natoľko zaujala, že som si potom doštudovala ďalšie informácie. Autorka v knihe spracovala citlivé témy, ktoré v čitateľovi vyvolávajú množstvo emócií. Napríklad téma otroctva. Celý dej krásne dopĺňali hlbšie myšlienky o viere a nádeji.  Romantická linka bola jemná a nenásilná, čo sa k tejto téme hodilo.  City k sebe hlavné postavy začali cítiť veľmi skoro a prejavili ich dosť neskoro, čo je veľká škoda. Celý čas mi niečo pri čítaní chýbalo, mala som pocit, že sa nič nedeje a dej stagnuje.Čo sa týka postáv tak tie boli celkom fajn. Lizzie bola veľmi príjemná postava. Dokázala by sa rozdať pre ostatných a tak nesebeckú postavu som už dlho nevidela. Jonesa som si obľúbila okamžite. Veľmi príjemná a sympatická postava. Celkovo autorka svoje postavy vykreslila reálne ako ľudské bytosti.

Veľmi som sa tešila na záverečnú časť. Ta nesklamala a autorka nám poskytla bravúrny koniec plný lásky a nádeje. Krásna a netradičná kniha, ktorú by si mal prečítať každý nadšenec vojnovej literatúry.

 

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble