Preskočiť na hlavný obsah

Jojo Moyesová - Darca hviezd

 

CELKOVÉ HODNOTENIE – 4,5

ORIGINÁLNY NÁZOV - The Giver of Stars

PREDBEŽNÝ DÁTUM VYDANIA - 2.9.2020

POČET STRÁN - 352

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Ikar

VÄZBA - pevná väzba

ODKAZ NA KNIHU - https://www.bux.sk/knihy/549519-darca-hviezd.html

Za poskytnutie knihy ešte pred jej vydaním ďakujem Bux.sk.

O autorke

Jojo Moyesová (1969) je britská spisovateľka. Narodila sa v Londýne, na tamojšej univerzite Royal Holloway vyštudovala žurnalistiku a potom desať rokov pracovala pre britský denník The Independent. Istý čas strávila v Hongkongu ako dopisovateľka novín Sunday Morning Post. V roku 2002 jej vyšiel prvý román Sheltering Rain a od tých čias sa živí ako spisovateľka na voľnej nohe. Je autorkou vyše desiatky románov, jej doménou sú predovšetkým romantické príbehy, ktoré sa však vyhýbajú klasickým žánrovým klišé a ukrývajú vážnejší podtext. Každý nový titul sa umiestňuje na popredných miestach európskych i amerických rebríčkov bestsellerov. Jej diela preložili do jedenástich jazykov. Je jednou z mála autoriek, ktoré dva razy získali za svoje knihy ocenenie Romantický román roka. Spisovateľka žije s manželom, novinárom Charlesom Arthurom, a ich troma deťmi na farme v grófstve Essex. Je veľkou milovníčkou koní a vášnivou jazdkyňou.

Vo vydavateľstve Ikar od Jojo Moyesovej vyšlo:
Stále som to ja (2018)
Zakázané ovocie (2018)
Predtým ako som ťa poznala - filmová obálka(2016)
Čo bolo potom (2016)
Predtým ako som ťa poznala (filmová obálka) (2016)
Jeden plus jeden (2015)
Strieborný záliv (2015)
Dievča, ktoré si tu zanechal (2015)
Predtým ako som ťa poznala (2013)
Posledný list od milenca (2013, 2015)

Anotácia

Angličanka Alica to doma nemá ľahké, cíti sa nepochopene a menejcenne. Keď spoznáva mladého a krásneho Bennetta Van Cleva , beznádejne sa zamiluje. Po svadbe odchádza do Ameriky a myslí si, že ju tam čaká vzrušujúci život. No všetko je úplne inak.  Nakoniec sa ocitá v malom mestečku Baileyvill, ktoré je pre ňu sklamaním. Obyvatelia si ju premeriavajú od hlavy až po päty a neberú ju vážne. Preto keď začne v meste fungovať konská knižnica neváha ani sekundu a dobrovoľne sa prihlási.  Konskú knižnicu tvorí skupinka mladých žien pod vedením Margery O’Harovej. Táto skupina ma za úlohu na koňoch  roznášať knihy a časopisy chudobným občanom. Alici sa táto práca nesmierne páči a konečne nachádza slobodu. Lenže Alicinmu svokrovi sa to nepáči. Začína vytvárať dusno nie len v ich domácnosti ale aj v Alicinom manželstve. Alica sa však knižnice nechce vzdať a tak svokor postupne poštve celé mesto proti ním. Dokážu ochrániť knižnicu pred rozzúreným mestom?


Blížila sa k prízemnej budove pod košatým stromom, víriac čizmami prach, a keď sa dostala bližšie, zatienila si oči a zadívala sa na čerstvo namaľovaný nápis Konská knižnica WPA. 

Môj názor

Toto bola prvá kniha, ktorú som od pani autorky čítala. Jej tvorbu poznám len vďaka filmu Predtým ako som ťa poznala (tento film úplne zbožňujem). Preto ma veľmi potešilo, že som dostala možnosť prečítať si túto knihu.

Prvé stránky sa mi čítali ťažko. Trvalo mi celkom dosť strán, kým som sa do knihy začítala. No cítila som, že táto kniha bude výnimočná a tak som v čítaní pokračovala.  Čo sa týka štýlu písania pani autorky tak ten je famózny. Očarí vás už prvými vetami a vy si ho zamilujete. Dialógy boli perfektne prispôsobené na dobu, v ktorej sa kniha odohrávala. Autorka opismi nešetrila, takže si v pohode predstavíte miesta v ktorých sa dej odohráva. Akcie bolo v tejto knihe pomenej, takže čakajte len pár akčných scén. Romantických liniek bolo v knihe viac.  Romantická linka Alice bola celkom predvídateľná, ale to mi nejak výrazne nevadilo. Margeryn vzťah ma nesmierne bavil, úž len tým, že bol na tú dobu nevšedný.  Kniha však  nie je len o láske. Poukazuje na silu priateľstva, ktoré je vzácne.


Téma knihy poteší všetky knihomoľky. Konská knižnica dokonca naozaj fungovala. Tento program bol uvedený do praxe v roku 1935 a ukončený v roku 1943. V tomto období konská knižnica prinášala knihy do viac než stotisíc domácnosti. Autorka sa však nevenuje len tejto téme. Dotkla sa tém ako podceňovanie žien ich rola v spoločnosti, rasizmus, chudoba.

Teraz sa poďme lepšie pozrieť na postavy. Ústrednými postavami v knihe sú Alica a Margery. Autorka vytvorila silné charaktery ženských postáv, ktoré boli na tú dobu odsudzované. Obe ženy postupne v knihe spoznávame. Dozvedáme sa o ich minulosti, ktorá nebola vždy ľahká. Autorka obe ženy vykreslila reálne, takže si ich zamilujete. Vedľajšie postavy boli takisto dobre vykreslené.

Zbožňujem knihy, ktoré vo mne vyvolávajú všetky možné emócie a táto kniha patrí k nim. Ak si túžite prečítať príbeh plný kníh, lásky a priateľstva, tak rozhodne siahnite po tejto knihe.

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble