Preskočiť na hlavný obsah

Ewan Morrison - Nina X


CELKOVÉ HODNOTENIE – 5*

ORIGINÁLNY NÁZOV - Nina X

POČET STRÁN - 320

ROK VYDANIA - 2020

VÄZBA - pevná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Cosmopolis – Grada

LINK NA KNIHU - https://www.martinus.sk/?uItem=716729

Za poskytnutie recenzného výtlačku by som sa chcela poďakovať vydavateľstvu Grada.

„Stal sa zo mňa nikto. O mojej existencii nikto nič netušil... až kým sa mi nepodarilo utiecť.“

O autorovi

Škótsky autor a scenárista, syn speváčky a básnika, dostal prívlastok „najinteligentnejší spisovateľ svojej generácie v celom škótsku.“ Na svoje detstvo spomína ako na hippies experiment, pričom sám sebe odmalička vníma ako kultúrneho outsidera. V roku 2005 začal písať knihy a odvtedy publikoval šesť noviel a jednu zbierku krátkych príbehov. Nina X je jeho siedma kniha.  

Anotácia

Nina X bola už od narodenia väznená sektou. Pod menom Projekt žila v maoistickom kulte, ktorý ju nútil dodržiavať nezmyselné pravidlá. Presviedčali ju o tom, že svet je zamorený radiáciou, a že mu vládnu fašisti. Dokonca ju učili, že mať osobné vlastníctvo je zlé a všetko čo vlastnia je ich spoločné. Celý svoj život si všetko zapisovala do denníkov a oni vďaka nim jej systematicky vymývali mozog. Nine sa však podarilo utiecť a postupne zisťuje, že sloboda je úplne iná.


Môj názor

Táto kniha je výnimočná tým, že je inšpirovaná skutočnosťou, čo je zaujímavé a desivé zároveň. Kniha ma ohúrila už od prvej stránky. Začiatok knihy bol trocha chaotický, ale to mi nebránilo v začítaní sa do knihy. Celkovo mi prečítanie knihy trvalo necelé 3 dni. Obsah knihy čitateľa ohúri natoľko, že ju čitateľ nebude chcieť pustiť z ruky. Autor nám postupne odhaľuje život Niny v sekte prostredníctvom jej denníkov. Všetky udalosti sú vykreslené reálne bez zbytočného obalu, takže o to viac vyniknú hrôzy, ktoré sekta páchala. Veľakrát som samu seba pristihla, že čítam s otvorenými ústami od údivu. Niny mi bolo veľmi ľúto, sekta jej ukradla najlepšie roky jej života a obrala ju o detstvo.

Postavy v knihe sa mi veľmi páčili. Nina bola dokonale vykreslená postava, jej myslenie, postoje, reakcie, činy boli reálne vykreslené. Členovia sekty ako postavy dostali dostatočný priestor na vyjadrenie svojho potenciálu a postupne sme ich v knihe mohli lepšie spoznať.

Ja osobne som z knihy nadšená a som veľmi rada, že som dostala možnosť si ju prečítať. Knihu by som však neodporúčala slabším povahám.

 

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble