Preskočiť na hlavný obsah

Ewan Morrison - Nina X


CELKOVÉ HODNOTENIE – 5*

ORIGINÁLNY NÁZOV - Nina X

POČET STRÁN - 320

ROK VYDANIA - 2020

VÄZBA - pevná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Cosmopolis – Grada

LINK NA KNIHU - https://www.martinus.sk/?uItem=716729

Za poskytnutie recenzného výtlačku by som sa chcela poďakovať vydavateľstvu Grada.

„Stal sa zo mňa nikto. O mojej existencii nikto nič netušil... až kým sa mi nepodarilo utiecť.“

O autorovi

Škótsky autor a scenárista, syn speváčky a básnika, dostal prívlastok „najinteligentnejší spisovateľ svojej generácie v celom škótsku.“ Na svoje detstvo spomína ako na hippies experiment, pričom sám sebe odmalička vníma ako kultúrneho outsidera. V roku 2005 začal písať knihy a odvtedy publikoval šesť noviel a jednu zbierku krátkych príbehov. Nina X je jeho siedma kniha.  

Anotácia

Nina X bola už od narodenia väznená sektou. Pod menom Projekt žila v maoistickom kulte, ktorý ju nútil dodržiavať nezmyselné pravidlá. Presviedčali ju o tom, že svet je zamorený radiáciou, a že mu vládnu fašisti. Dokonca ju učili, že mať osobné vlastníctvo je zlé a všetko čo vlastnia je ich spoločné. Celý svoj život si všetko zapisovala do denníkov a oni vďaka nim jej systematicky vymývali mozog. Nine sa však podarilo utiecť a postupne zisťuje, že sloboda je úplne iná.


Môj názor

Táto kniha je výnimočná tým, že je inšpirovaná skutočnosťou, čo je zaujímavé a desivé zároveň. Kniha ma ohúrila už od prvej stránky. Začiatok knihy bol trocha chaotický, ale to mi nebránilo v začítaní sa do knihy. Celkovo mi prečítanie knihy trvalo necelé 3 dni. Obsah knihy čitateľa ohúri natoľko, že ju čitateľ nebude chcieť pustiť z ruky. Autor nám postupne odhaľuje život Niny v sekte prostredníctvom jej denníkov. Všetky udalosti sú vykreslené reálne bez zbytočného obalu, takže o to viac vyniknú hrôzy, ktoré sekta páchala. Veľakrát som samu seba pristihla, že čítam s otvorenými ústami od údivu. Niny mi bolo veľmi ľúto, sekta jej ukradla najlepšie roky jej života a obrala ju o detstvo.

Postavy v knihe sa mi veľmi páčili. Nina bola dokonale vykreslená postava, jej myslenie, postoje, reakcie, činy boli reálne vykreslené. Členovia sekty ako postavy dostali dostatočný priestor na vyjadrenie svojho potenciálu a postupne sme ich v knihe mohli lepšie spoznať.

Ja osobne som z knihy nadšená a som veľmi rada, že som dostala možnosť si ju prečítať. Knihu by som však neodporúčala slabším povahám.

 

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Janette Okeová - Keď príde jar

HODNOTENIE - 5 /5 ORIGINÁLNY NÁZOV - WHENCOMES THE SPRING POČET STRÁN - 320 VÄZBA - BROŽOVANÁ  ROK VYDANIA - 2021 EDÍCIA -KANADSKÝ ZÁPAD  ŠTÝL- historický, romantický, duchovný JAZYK - slovenčina VYDAVATEĽSTVO - KUMRAN PRE KOHO - pre ženy, pre kresťanov ODKAZ NA KNIHU -  Keď príde jar: kniha - Janette Okeová | Kumran.sk      Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk.  Dal jej svoje srdce – dokáže sa oň Elizabeth starať s takou nehou, s akou sa Wynn stará o ňu? Keď príde jar  je druhou knihou najpredávanejšej série kresťanských románov z prostredia kanadského západu od skvelej spisovateľky  Janette Okeovej . Svadba bola jej splneným snom, ale potom… Po roku učenia v jednotriednej škole v kanadskej divočine plánuje Elizabeth svadbu s Wynnom Delaneym, členom Kráľovskej severozápadnej jazdnej polície. Svoj manželský život začínajú na jeho odľahlej základni ďaleko na severe. Elizabeth sa necíti pripravená na taký osamelý život bez mnohých výdoby

Mona Kasten - Dúfať znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Hope Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2022 VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 17+ VYDANIE - 1 ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - preložila Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 4. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU -  Paperback: Dúfať znova (Mona Kasten) | bux.sk   Za knihu ďakujem BUX.sk   Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu.  Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Len jemu dokáže otvorene povedať, že netuší, čo chce od života a že študuje len preto, aby bola mama šťastná. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Najradšej by prekročila pomyselnú hranicu medzi nimi, len

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t