Preskočiť na hlavný obsah

Ewan Morrison - Nina X


CELKOVÉ HODNOTENIE – 5*

ORIGINÁLNY NÁZOV - Nina X

POČET STRÁN - 320

ROK VYDANIA - 2020

VÄZBA - pevná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Cosmopolis – Grada

LINK NA KNIHU - https://www.martinus.sk/?uItem=716729

Za poskytnutie recenzného výtlačku by som sa chcela poďakovať vydavateľstvu Grada.

„Stal sa zo mňa nikto. O mojej existencii nikto nič netušil... až kým sa mi nepodarilo utiecť.“

O autorovi

Škótsky autor a scenárista, syn speváčky a básnika, dostal prívlastok „najinteligentnejší spisovateľ svojej generácie v celom škótsku.“ Na svoje detstvo spomína ako na hippies experiment, pričom sám sebe odmalička vníma ako kultúrneho outsidera. V roku 2005 začal písať knihy a odvtedy publikoval šesť noviel a jednu zbierku krátkych príbehov. Nina X je jeho siedma kniha.  

Anotácia

Nina X bola už od narodenia väznená sektou. Pod menom Projekt žila v maoistickom kulte, ktorý ju nútil dodržiavať nezmyselné pravidlá. Presviedčali ju o tom, že svet je zamorený radiáciou, a že mu vládnu fašisti. Dokonca ju učili, že mať osobné vlastníctvo je zlé a všetko čo vlastnia je ich spoločné. Celý svoj život si všetko zapisovala do denníkov a oni vďaka nim jej systematicky vymývali mozog. Nine sa však podarilo utiecť a postupne zisťuje, že sloboda je úplne iná.


Môj názor

Táto kniha je výnimočná tým, že je inšpirovaná skutočnosťou, čo je zaujímavé a desivé zároveň. Kniha ma ohúrila už od prvej stránky. Začiatok knihy bol trocha chaotický, ale to mi nebránilo v začítaní sa do knihy. Celkovo mi prečítanie knihy trvalo necelé 3 dni. Obsah knihy čitateľa ohúri natoľko, že ju čitateľ nebude chcieť pustiť z ruky. Autor nám postupne odhaľuje život Niny v sekte prostredníctvom jej denníkov. Všetky udalosti sú vykreslené reálne bez zbytočného obalu, takže o to viac vyniknú hrôzy, ktoré sekta páchala. Veľakrát som samu seba pristihla, že čítam s otvorenými ústami od údivu. Niny mi bolo veľmi ľúto, sekta jej ukradla najlepšie roky jej života a obrala ju o detstvo.

Postavy v knihe sa mi veľmi páčili. Nina bola dokonale vykreslená postava, jej myslenie, postoje, reakcie, činy boli reálne vykreslené. Členovia sekty ako postavy dostali dostatočný priestor na vyjadrenie svojho potenciálu a postupne sme ich v knihe mohli lepšie spoznať.

Ja osobne som z knihy nadšená a som veľmi rada, že som dostala možnosť si ju prečítať. Knihu by som však neodporúčala slabším povahám.

 

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Martina Mrázová - Svätoplukov Havran

  CELKOVÉ HODNOTENIE 4 POČET STRÁN - 217 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Martina Mrázová ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Svätoplukov Havran (Martina Mrázová) | Martinus Za knihu by som sa chcela poďakovať pani autorke. Anotácia Táto kniha je pokračovaním románu Ja som Smútok. Príbeh o smutnej princeznej Mare sa prelína do príbehu o Svätoplukovom Havranovi. Príbeh Svätoplukovho Havrana sa začína jeho smrťou, po ktorej sa stáva dôležitou súčasťou predpovedanej vojny svetov. Bojuje za záchranu ľudstva, bohov a planéty. Jeho misia súvisí s poslaním ďalších dvoch mužov, bezúhonného mnícha a krvavého grófa. Všetci traja stoja na čele svojej armády a vstupujú do veľkej bitky z rozdielnych pohnútok. A ako s tým všetkým súvisí Mara? Jednoducho, jej osud sa v istých okamihoch alebo náznakoch prelína s osudmi všetkých troch mužov. Môj názor Ja som viac ako pred   rokom dostala možnosť prečítať si prvý diel s názvom Ja som Smútok. Pokrač

Mona Kasten - Dúfať znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Hope Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2022 VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 17+ VYDANIE - 1 ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - preložila Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 4. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU -  Paperback: Dúfať znova (Mona Kasten) | bux.sk   Za knihu ďakujem BUX.sk   Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu.  Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Len jemu dokáže otvorene povedať, že netuší, čo chce od života a že študuje len preto, aby bola mama šťastná. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Najradšej by prekročila pomyselnú hranicu medzi nimi, len