Preskočiť na hlavný obsah

Radovan Bezecný - Dievča z lesa

 


CELKOVÉ HODNITENIE – 3,5*

POČET STRÁN - 240

ROK VYDANIA - 2017

VÄZBA - brožovaná väzba

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Elist

ODKAZ NA KNIHU - https://elist.sk/kniha/dievca-z-lesa/

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Elist.

O autorovi

Radovan Bezecný sa narodil v roku 1984, pracuje a žije v metropole východu v Košiciach. Je ženatý s Emily a má dve deti Emmku a Lenku. Vyštudoval gastronómiu, odbor spoločné stravovanie, ale život ho nasmeroval do sveta marketingu, kde pôsobí až doteraz v obchodnej činnosti. Miluje všetko živelné, ale najmä kreativitu, ktorú môže smerovať do literárnej tvorby. Už na strednej škole si uvedomoval, že mu písanie prináša istú formu relaxu, a že sa určite bude venovať literárnej tvorbe aj naďalej.

Anotácia

Hlavnou postavou knihy je Eduardo Giuliano. Eduardo  trávi Vianoce so svojou rodinou. Teší sa z ich spoločnosti a užíva si čas s vnúčatami.  No všetko sa zmení v momente, keď pod vianočným stromčekom objaví darček, ktorý oživí zabudnuté spomienky z jeho mladosti. Eduardo začne rozprávať príbeh nevidiaceho dievčaťa z lesa, ktoré zmenilo jeho život.

Prečo sa na mňa tak uprene pozeráš?“

„Ako to vieš?“
„Cítim to.“
„Ako to môžeš cítiť?“
„Vnímam svet inak ako ostatní.“
„Ako inak?“
Neodpovedala mi. Bolo vidieť, že sa myšlienkami opäť ponorila do smútku a vnútorného trápenia.
„Kde bývaš? Kde máš domov?

„Teraz už nikde. Les bude mojím novým domovom.“

Môj názor 

Opäť som siahla po knihe s vojnovou tematikou, no teraz pre zmenu z pera slovenského autora. Celkovo som dosť dlho nad obsahom knihy premýšľala. Potrebovala som si utriediť názor na ňu a zosúladiť myšlienky. Takže po štyroch dňoch sa konečne púšťam do písania recenzie.

Prvé stránky knihy sa mi veľmi páčili. Páčilo sa mi, že sa retrospektívou dozvedáme o živote Eduarda. Z jeho rozprávania zisťujeme, ako to vyzeralo behom vojny v Taliansku. Ako ľudia pristupovali k tejto situácii a hlavne ako sa k sebe správali. No jeho rozprávanie nie je zamerané len na vojnovú situáciu. Rozpráva aj o svojej rodine a priateľoch. Špeciálne opisuje svoj vzťah k nevidiacemu židovskému dievčaťu Alessandre.Štýl písania pána autora mi celkom vyhovoval, čo sa teda nedá povedať o dejovej línii. Dejová línia nebola plynulá a kvôli tomu som sa celú dobu strácala v deji. Autor v knihe často  striedal dejové roviny, čo ma pri čítaní dosť rušilo. Vadilo mi aj spájanie minulosti so súčasnosťou. Zato opisy sa mi v knihe veľmi páčili. Bavili ma dialógy v knihe a pocity postáv. Knihu robí výnimočnou aj to, že sa odohráva v Taliansku.

Čo sa týka postáv tak tie sa mi  páčili. Autor ich veľmi dobre vykreslil a ja som ich vnímala ako reálne postavy. Eduardo mi ako dieťa prirástol k srdcu. Bavil ma jeho pohľad na vojnu, ktorý bol vykreslený reálne ako pohľad dieťaťa.

Záver knihy bol celkom fajn aj keď trocha rýchli. Mne osobne táto kniha veľmi nesadla. Určite som čítala aj lepšie knihy s vojnovou tematikou. Kniha sa bude páčiť milovníkom vojnovej literatúry. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble