Preskočiť na hlavný obsah

Pavel Taussing - Prežil som pochod smrtiCELKOVÉ HODNOTENIE – 4*

ORIGINÁLNY NÁZOV - Chlapec, který přežil pochod smrti

POČET STRÁN - 208

ROK VYDANIA - 2020

VÄZBA - pevná väzba s prebalom

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Cosmopolis – Grada

Za poskytnutie recenzného výtlačku a milý prístupu by som sa chcela poďakovať nakladateľstvu Grada.

Anotácia

V roku 1981 sa Pavel Taussing rozhodol pre svojho syna Martina k jeho jedenástym narodeninám napísať svoj životopis, ktorého súčasťou boli hlavne spomienky na koncentračný tábor. Autor v knihe opisuje životy svojej rodiny s dôrazom na holokaust. Vďaka svojej silnej a pevnej vôli prežil hrôzy Auschwitzu a zvládol i ťažké chvíle v táboroch Mauthausen, Mel a Gunskirchen, ako aj obávaný Pochod smrti.

Toto sú moje zápisky po oslobodení z koncentračných táborov Auschwitz, Mauthausen, Melk, Gunskirchen a o tom, ako som prežil Pochod smrti.

Pavel Taussing 11 a ½ roka


Môj názor

Kniha sa skladá z viacerých častí. Prvá časť opisuje život autora, v podstate ide o taký jeho životopis. Autor píše o svojom narodení a rodine. Opisuje svoje rodinné zázemie, život matky a otca ešte pred jeho narodením. Postupne nám autor v knihe odhaľuje kľúčové udalosti zo svojho života. Od bezstarostných chvíľ až po kruté chvíle v koncentračných táboroch. Životopis je doplnený o rodinné fotky autora a poznámky pod čiarou, ktorými autor objasňuje niektoré skutočnosti. Na začiatku som sa trocha bála toho, či sa mi kniha bude páčiť.  No po prvých stránkach ma kniha úplne vtiahla do deja. Páčilo sa mi celkové prevedenie knihy. Čo je na tejto knihe super je, že obsahuje veľmi veľa historických faktov takže sa čitateľ behom čítania aj vzdeláva. Autor sa nebabral zo zbytočnými opismi a omáčkami takže je text knihy stručný. Čo ja osobne oceňujem je, že sa autor nesnažil čitateľa nasilu rozplakať ako to v týchto knihách býva.

Druhá časť knihy obsahuje prílohy ako rodný list, rodný list a krstný list alebo aj plán koncentračného tábora Birkenau.

Tretia časť je denník autora. Autor tento denník písal od 4. mája 1945 do 27.7.1945. V tejto časti si môžeme prečítať o dňoch autora v nemocniciach až po jeho návrat domov.  Autor opisuje svoj zdravotný stav a všetko, čo v daný deň robil. Mňa osobne táto časť vôbec nebavila. Beriem do úvahy, že to autor písal ako dieťa, a že v nemocnici toho človek veľa nenarobí, ale aj tak ma táto časť nebavila. Niektoré stránky som preletela očami.

Posledná časť knihy je o tom, ako tieto udalosti vidí autor teraz. Táto časť knihy bola omnoho lepšia ako denník. Celkovo ma kniha bavila až na denníkovú časť. Jednoznačne neľutujem, že som si knihu prečítala a odporúčam ju aj Vám. 

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble