Preskočiť na hlavný obsah

Pavel Taussing - Prežil som pochod smrtiCELKOVÉ HODNOTENIE – 4*

ORIGINÁLNY NÁZOV - Chlapec, který přežil pochod smrti

POČET STRÁN - 208

ROK VYDANIA - 2020

VÄZBA - pevná väzba s prebalom

JAZYK - slovenský

VYDAVATEĽSTVO - Cosmopolis – Grada

Za poskytnutie recenzného výtlačku a milý prístupu by som sa chcela poďakovať nakladateľstvu Grada.

Anotácia

V roku 1981 sa Pavel Taussing rozhodol pre svojho syna Martina k jeho jedenástym narodeninám napísať svoj životopis, ktorého súčasťou boli hlavne spomienky na koncentračný tábor. Autor v knihe opisuje životy svojej rodiny s dôrazom na holokaust. Vďaka svojej silnej a pevnej vôli prežil hrôzy Auschwitzu a zvládol i ťažké chvíle v táboroch Mauthausen, Mel a Gunskirchen, ako aj obávaný Pochod smrti.

Toto sú moje zápisky po oslobodení z koncentračných táborov Auschwitz, Mauthausen, Melk, Gunskirchen a o tom, ako som prežil Pochod smrti.

Pavel Taussing 11 a ½ roka


Môj názor

Kniha sa skladá z viacerých častí. Prvá časť opisuje život autora, v podstate ide o taký jeho životopis. Autor píše o svojom narodení a rodine. Opisuje svoje rodinné zázemie, život matky a otca ešte pred jeho narodením. Postupne nám autor v knihe odhaľuje kľúčové udalosti zo svojho života. Od bezstarostných chvíľ až po kruté chvíle v koncentračných táboroch. Životopis je doplnený o rodinné fotky autora a poznámky pod čiarou, ktorými autor objasňuje niektoré skutočnosti. Na začiatku som sa trocha bála toho, či sa mi kniha bude páčiť.  No po prvých stránkach ma kniha úplne vtiahla do deja. Páčilo sa mi celkové prevedenie knihy. Čo je na tejto knihe super je, že obsahuje veľmi veľa historických faktov takže sa čitateľ behom čítania aj vzdeláva. Autor sa nebabral zo zbytočnými opismi a omáčkami takže je text knihy stručný. Čo ja osobne oceňujem je, že sa autor nesnažil čitateľa nasilu rozplakať ako to v týchto knihách býva.

Druhá časť knihy obsahuje prílohy ako rodný list, rodný list a krstný list alebo aj plán koncentračného tábora Birkenau.

Tretia časť je denník autora. Autor tento denník písal od 4. mája 1945 do 27.7.1945. V tejto časti si môžeme prečítať o dňoch autora v nemocniciach až po jeho návrat domov.  Autor opisuje svoj zdravotný stav a všetko, čo v daný deň robil. Mňa osobne táto časť vôbec nebavila. Beriem do úvahy, že to autor písal ako dieťa, a že v nemocnici toho človek veľa nenarobí, ale aj tak ma táto časť nebavila. Niektoré stránky som preletela očami.

Posledná časť knihy je o tom, ako tieto udalosti vidí autor teraz. Táto časť knihy bola omnoho lepšia ako denník. Celkovo ma kniha bavila až na denníkovú časť. Jednoznačne neľutujem, že som si knihu prečítala a odporúčam ju aj Vám. 

 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Martina Mrázová - Svätoplukov Havran

  CELKOVÉ HODNOTENIE 4 POČET STRÁN - 217 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Martina Mrázová ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Svätoplukov Havran (Martina Mrázová) | Martinus Za knihu by som sa chcela poďakovať pani autorke. Anotácia Táto kniha je pokračovaním románu Ja som Smútok. Príbeh o smutnej princeznej Mare sa prelína do príbehu o Svätoplukovom Havranovi. Príbeh Svätoplukovho Havrana sa začína jeho smrťou, po ktorej sa stáva dôležitou súčasťou predpovedanej vojny svetov. Bojuje za záchranu ľudstva, bohov a planéty. Jeho misia súvisí s poslaním ďalších dvoch mužov, bezúhonného mnícha a krvavého grófa. Všetci traja stoja na čele svojej armády a vstupujú do veľkej bitky z rozdielnych pohnútok. A ako s tým všetkým súvisí Mara? Jednoducho, jej osud sa v istých okamihoch alebo náznakoch prelína s osudmi všetkých troch mužov. Môj názor Ja som viac ako pred   rokom dostala možnosť prečítať si prvý diel s názvom Ja som Smútok. Pokrač

Mona Kasten - Dúfať znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Hope Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2022 VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 17+ VYDANIE - 1 ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - preložila Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 4. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU -  Paperback: Dúfať znova (Mona Kasten) | bux.sk   Za knihu ďakujem BUX.sk   Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu.  Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Len jemu dokáže otvorene povedať, že netuší, čo chce od života a že študuje len preto, aby bola mama šťastná. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Najradšej by prekročila pomyselnú hranicu medzi nimi, len