Preskočiť na hlavný obsah

Laura Frantz - ČipkárkaCELKOVÉ HODNOTENIE – 5 *
ORIGINÁLNY NÁZOV - The Lacemaker
POČET STRÁN - 392
ROK VYDANIA - 2020
VÄZBA - pevná väzba
JAZYK - slovenský
VYDAVATEĽSTVO - i527.net
ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/34SWZse

Za knihy by som sa chcela poďakovať i527.net - vydavateľstvo kníh #KdeDobroViťazí

O autorke
Laura Frantz je úspešná spisovateľka a dvojnásobná finalistka v ocenení Carol Award. Je rodená Kentučanka, ale so svojím manželom a dvoma synmi žije v hmlistých lesoch Washingtonu. Popri pletení, varení, záhradkárstve a dlhých prechádzkach rada komunikuje so svojimi čitateľkami. 

Anotácia
V kolóniách nastáva nová éra slobody.
Akú má však nádej na nezávislosť pravá anglická lady?
Lady Elisabeth „Liberty“ Lawsonová má takmer všetko, čo by si žena jej postavenia mohla želať. Je dcérou britského viceguvernéra Virgínskej kolónie a miláčikom vyberanej spoločnosti tejto drsnej krajiny. Okrem toho ju čaká výhodné manželstvo. Na tom, že jej nastávajúci je nehanebník a ich vzťahu chýba láska, až tak nezáleží – alebo si to aspoň nahovára.
Jej život síce pôsobí usporiadane, ale koloniálny Williamsburg je ako sud s pušným prachom, čo onedlho vyletí do vzduchu. Bratranec jej snúbenca Noble Rynallt nosí v srdci povstalecký zápal. Tí, ktorí majú dočinenia s britskou šľachtou, sú podozriví zo špionáže a Liberty čoskoro zistí, že stojí pred strašnou voľbou. Zostane verná svojim anglickým koreňom? Alebo sa pridá k Nobleovi a radikálnym revolucionárom?


Túžil jej z vlasov vytiahnuť sponky. Nikdy ich nevidel rozpustené len spletené. Sponky mali na koncoch perly, tak ich ľahko našiel. Vlasy jej padali na ramená v jemných vlnách a uchvacovali jeho zmysli V písme sa píše, že dlhé vlasy sú slávou ženy. Veľká pravda. Jeho Libby vyzerala... oslnivo. Toto bola jeho nevesta. Žena, ktorú mu Boh predurčil, keď ju tvoril. Matka jeho budúcich detí, kedykoľvek prídu. Bola jeho navzdory búrke. Navzdory vojne. Navzdory čomukoľvek.
Anwylyd.


Môj názor
Už po vydaní knihy som bola uchvátená jej krásnou obálkou. V každom jednom príspevku vydavateľstva som knihu obdivovala. Keď ju vydavateľstvo ponúklo ako recenzný výtlačok, tak som neváhala, proste som po knihe veľmi túžila a chcela som poznať aj jej obsah. O pár dní som knihu držala v rukách a nemala som proste slov, hneď v ten deň som sa pustila do jej čítania.
Toto je v podstate prvá kniha, ktorú som od pani autorky čítala. Keďže ja čítam prevažne tvorbu slovenských autorov, tak som tvorbu pani autorky ani neregistrovala, až kým neprišla Čipkárka.  Nemala som veľké očakávania od knihy, lebo som sa bála, že ma nakoniec sklame. No opak je pravdou.
Pani autorka má pútavý štýl písania, ktorým ma vtiahla do deja. Prvé stránky sa mi však čítali dosť ťažko a trvalo mi celkom dosť dlho, kým som sa vžila do deja. Dejová línia bola plynulá a dobre sa čítala. Opisy v knihe boli bravúrne, takže som nemala problém si predstaviť, kde sa dej odohráva. Dialógy v knihe boli takisto premyslené. Čo sa týka historických opisov, tak tie ma úplne dostali. Nečítala som ešte knihu, ktorá by bola po historickej stránke tak dokonalo spracovaná.  Hltala som každú jednu udalosť. História v knihe ma tak nadchla, že som si potom sama zisťovala ďalšie podrobnosti. Proste nemám slov, po historickej stránke je kniha bravúrne spracovaná. Dej knihy nebol predvídateľný, čo ma milo prekvapilo. Ešte musím spomenúť waleské slová v knihe, ktoré mi učarovali.

Milujem ťa, Libby.
Tiež mu to povedala, po anglicky aj po walesky.
Rwy´n dy garu di.

 Ku postavám nemám žiadne výhrady. Každá jedna ma bavila. Libby bola ako postava výnimočná. Aj keď to mala ťažké, tak sa nevzdávala a bojovala.  Dcéra lorda, ktorá sa zo dňa na deň stane obyčajnou čipkárkou. Noble bol neodolateľným gentlemanom. Vzťah medzi ním a Libby sa mi veľmi páčil. Ich odhodlanie a láska ma chytili za srdce.  Samozrejme nechýbajú ani slávne historické osobnosti. V knihe sa spomína  Thomas Jefferson, George Woshington aj Patric Henry. Veľmi ma potešila zmienka o Johnovy Rolfovy, ktorý bol manželom Pocahontas.  Posledné kapitoly som pri čítaní ani nedýchala. Miestami som sa bála, že kniha bude mať iný koniec v aký som dúfala. Na konci knihy nám pani autorka ako bonus napísala aj dva tradičné recepty.  Odteraz si nenechám ujsť tvorbu pani autorky. 
Knihu vrelo odporúčam všetkým, lebo táto kniha je pokladom.

„Pekne povedané, Libby.“ Usmial sa a pobozkal jej ruku. „Cael rhad Duw, cael y cyfan.“ „Amen,“ povedala s hlbokým pokojom, vrývajúc si tie waleské slová do srdca. „Máš pravdu, keď máme Božie požehnanie, máme všetko.“

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.


Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Marta Galewska-Kustra - Kubko a rečové cvičenia

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 5* ORIGINÁLNY NÁZOV - Pucio uczy się mówić VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 3+ POČET STRÁN - 40 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - leporelo JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Ikar VYDANIE - 1 ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Kubko a rečové cvičenia (Marta Galewska-Kustra) | bux.sk Za knihu ďakujem Bux.sk Kubko a rečové cvičenia je treťou knihou v poradí, ktorá sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa. Dieťa sa pomocou knihy učí tvoriť zložitejšie vety a osvojuje si princípy gramatiky. Kniha je dokonalou pomôckou nie len pre logopédov ale aj rodičov alebo pedagógov. Prvé dve strany nás oboznamujú s tým, ako s knihou pracovať a  čo si všímať pri hre s ňou. Práca s knihou je naozaj jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Stačí čítať jednoduché texty priradené k ilustráciám a ukazovať na osoby alebo veci spomenuté v texte. Následne na spodku stránok sa nachádzajú otázky ako „Čo je to?“, „Čo robí?“ , „Akú ma farbu?“...atď.  Cieľom vlastne je, aby dieťa pomenovalo t

Martina Mrázová - Svätoplukov Havran

  CELKOVÉ HODNOTENIE 4 POČET STRÁN - 217 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Martina Mrázová ODKAZ NA KNIHU -   Kniha: Svätoplukov Havran (Martina Mrázová) | Martinus Za knihu by som sa chcela poďakovať pani autorke. Anotácia Táto kniha je pokračovaním románu Ja som Smútok. Príbeh o smutnej princeznej Mare sa prelína do príbehu o Svätoplukovom Havranovi. Príbeh Svätoplukovho Havrana sa začína jeho smrťou, po ktorej sa stáva dôležitou súčasťou predpovedanej vojny svetov. Bojuje za záchranu ľudstva, bohov a planéty. Jeho misia súvisí s poslaním ďalších dvoch mužov, bezúhonného mnícha a krvavého grófa. Všetci traja stoja na čele svojej armády a vstupujú do veľkej bitky z rozdielnych pohnútok. A ako s tým všetkým súvisí Mara? Jednoducho, jej osud sa v istých okamihoch alebo náznakoch prelína s osudmi všetkých troch mužov. Môj názor Ja som viac ako pred   rokom dostala možnosť prečítať si prvý diel s názvom Ja som Smútok. Pokrač

Mona Kasten - Dúfať znova

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 ORIGINÁLNY NÁZOV - Hope Again POČET STRÁN - 368 VÄZBA - brožovaná väzba ROK VYDANIA - 2022 VEKOVÉ ODPORÚČANIE - 17+ VYDANIE - 1 ŠTÝL - romantický JAZYK - slovenčina PREKLAD - preložila Martina Šturcelová PÔVOD - Nemecko 4. DIEL SÉRIE - Znova VYDAVATEĽSTVO - YOLi PRE KOHO - young adult, new adult ODKAZ NA KNIHU -  Paperback: Dúfať znova (Mona Kasten) | bux.sk   Za knihu ďakujem BUX.sk   Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu.  Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Len jemu dokáže otvorene povedať, že netuší, čo chce od života a že študuje len preto, aby bola mama šťastná. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Najradšej by prekročila pomyselnú hranicu medzi nimi, len