Preskočiť na hlavný obsah

Laura Frantz - ČipkárkaCELKOVÉ HODNOTENIE – 5 *
ORIGINÁLNY NÁZOV - The Lacemaker
POČET STRÁN - 392
ROK VYDANIA - 2020
VÄZBA - pevná väzba
JAZYK - slovenský
VYDAVATEĽSTVO - i527.net
ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/34SWZse

Za knihy by som sa chcela poďakovať i527.net - vydavateľstvo kníh #KdeDobroViťazí

O autorke
Laura Frantz je úspešná spisovateľka a dvojnásobná finalistka v ocenení Carol Award. Je rodená Kentučanka, ale so svojím manželom a dvoma synmi žije v hmlistých lesoch Washingtonu. Popri pletení, varení, záhradkárstve a dlhých prechádzkach rada komunikuje so svojimi čitateľkami. 

Anotácia
V kolóniách nastáva nová éra slobody.
Akú má však nádej na nezávislosť pravá anglická lady?
Lady Elisabeth „Liberty“ Lawsonová má takmer všetko, čo by si žena jej postavenia mohla želať. Je dcérou britského viceguvernéra Virgínskej kolónie a miláčikom vyberanej spoločnosti tejto drsnej krajiny. Okrem toho ju čaká výhodné manželstvo. Na tom, že jej nastávajúci je nehanebník a ich vzťahu chýba láska, až tak nezáleží – alebo si to aspoň nahovára.
Jej život síce pôsobí usporiadane, ale koloniálny Williamsburg je ako sud s pušným prachom, čo onedlho vyletí do vzduchu. Bratranec jej snúbenca Noble Rynallt nosí v srdci povstalecký zápal. Tí, ktorí majú dočinenia s britskou šľachtou, sú podozriví zo špionáže a Liberty čoskoro zistí, že stojí pred strašnou voľbou. Zostane verná svojim anglickým koreňom? Alebo sa pridá k Nobleovi a radikálnym revolucionárom?


Túžil jej z vlasov vytiahnuť sponky. Nikdy ich nevidel rozpustené len spletené. Sponky mali na koncoch perly, tak ich ľahko našiel. Vlasy jej padali na ramená v jemných vlnách a uchvacovali jeho zmysli V písme sa píše, že dlhé vlasy sú slávou ženy. Veľká pravda. Jeho Libby vyzerala... oslnivo. Toto bola jeho nevesta. Žena, ktorú mu Boh predurčil, keď ju tvoril. Matka jeho budúcich detí, kedykoľvek prídu. Bola jeho navzdory búrke. Navzdory vojne. Navzdory čomukoľvek.
Anwylyd.


Môj názor
Už po vydaní knihy som bola uchvátená jej krásnou obálkou. V každom jednom príspevku vydavateľstva som knihu obdivovala. Keď ju vydavateľstvo ponúklo ako recenzný výtlačok, tak som neváhala, proste som po knihe veľmi túžila a chcela som poznať aj jej obsah. O pár dní som knihu držala v rukách a nemala som proste slov, hneď v ten deň som sa pustila do jej čítania.
Toto je v podstate prvá kniha, ktorú som od pani autorky čítala. Keďže ja čítam prevažne tvorbu slovenských autorov, tak som tvorbu pani autorky ani neregistrovala, až kým neprišla Čipkárka.  Nemala som veľké očakávania od knihy, lebo som sa bála, že ma nakoniec sklame. No opak je pravdou.
Pani autorka má pútavý štýl písania, ktorým ma vtiahla do deja. Prvé stránky sa mi však čítali dosť ťažko a trvalo mi celkom dosť dlho, kým som sa vžila do deja. Dejová línia bola plynulá a dobre sa čítala. Opisy v knihe boli bravúrne, takže som nemala problém si predstaviť, kde sa dej odohráva. Dialógy v knihe boli takisto premyslené. Čo sa týka historických opisov, tak tie ma úplne dostali. Nečítala som ešte knihu, ktorá by bola po historickej stránke tak dokonalo spracovaná.  Hltala som každú jednu udalosť. História v knihe ma tak nadchla, že som si potom sama zisťovala ďalšie podrobnosti. Proste nemám slov, po historickej stránke je kniha bravúrne spracovaná. Dej knihy nebol predvídateľný, čo ma milo prekvapilo. Ešte musím spomenúť waleské slová v knihe, ktoré mi učarovali.

Milujem ťa, Libby.
Tiež mu to povedala, po anglicky aj po walesky.
Rwy´n dy garu di.

 Ku postavám nemám žiadne výhrady. Každá jedna ma bavila. Libby bola ako postava výnimočná. Aj keď to mala ťažké, tak sa nevzdávala a bojovala.  Dcéra lorda, ktorá sa zo dňa na deň stane obyčajnou čipkárkou. Noble bol neodolateľným gentlemanom. Vzťah medzi ním a Libby sa mi veľmi páčil. Ich odhodlanie a láska ma chytili za srdce.  Samozrejme nechýbajú ani slávne historické osobnosti. V knihe sa spomína  Thomas Jefferson, George Woshington aj Patric Henry. Veľmi ma potešila zmienka o Johnovy Rolfovy, ktorý bol manželom Pocahontas.  Posledné kapitoly som pri čítaní ani nedýchala. Miestami som sa bála, že kniha bude mať iný koniec v aký som dúfala. Na konci knihy nám pani autorka ako bonus napísala aj dva tradičné recepty.  Odteraz si nenechám ujsť tvorbu pani autorky. 
Knihu vrelo odporúčam všetkým, lebo táto kniha je pokladom.

„Pekne povedané, Libby.“ Usmial sa a pobozkal jej ruku. „Cael rhad Duw, cael y cyfan.“ „Amen,“ povedala s hlbokým pokojom, vrývajúc si tie waleské slová do srdca. „Máš pravdu, keď máme Božie požehnanie, máme všetko.“

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.


Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kolektív autorov - Zajtra bude včera

  CELKOVÉ HODNOTENIE - 3,5/5 POČET STRÁN - 584 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - brožovaná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Hydra ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Zajtra bude včera (Kolektív autorov) | Martinus Za knihu ďakujem autorke Kataríne Soyke.   Kniha obsahuje 23 slovenských a českých sci-fi poviedok z pera viacerých autorov. Vďaka poviedkam máme možnosť cestovať v čase, spoznať vesmír, zoznámiť sa s bojovým robotom alebo  sa oboznámiť s plánmi mimozemšťanov. Pri poviedkových knihách býva často rizikom, že nie každá poviedka čitateľovi sadne. Ja osobne mám rada poviedkové knihy kvôli rozdielnemu štýlu písania autorov. Do čítania tejto knihy som sa púšťala s malou dušičkou. Sci-fi žáner nie je nič pre mňa a preto som si poviedky musela dávkovať postupne. Samozrejme niektoré poviedky ma bavili viac niektoré menej, čo je úplne v poriadku.  V tejto knihe ma oslovilo len pár poviedok, ku ktorým by som chcela napísať aj pár slov. Začala by som poviedkou od Beáty Takáčove

Patti Callahanová - Ako som sa stala pani Lewisovou

CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 440 VÄZBA - pevná s prebalom ROK VYDANIA - 2020 ŠTÝL - romantický, historický JAZYK - slovenčina PREKLAD - Samuel Marec VYDAVATEĽSTVO - i527.net ORIGINÁLNY NÁZOV - Becoming Mrs. Lewis: The Improbable Love Story of Joy Davidman and C. S. Lewis ODKAZ NA KNIHU - https://bit.ly/PaniLewisova Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu.   Patti Callahanová (tiež Patti Callahanová Henryová) je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Bola finalistkou ocenenia Townsend Prize for Fiction a jej diela sa dostali do výberov nezávislých predajcov Indie Next Pick a OKRA; Aliancia nezávislých predajcov južných štátov USA ich tiež niekoľkorát nominovala na ocenenie za najlepší román. Svoju tvorbu okrem toho uverejňuje v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Patti získala bakalársky titul na Auburn University a magisterský na Georgia State University. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická

Lina Franková - Hadí zámok

  CELKOVÉ HODNOTENIE – 5/5 POČET STRÁN - 264 ROK VYDANIA - 2020 VÄZBA - pevná väzba JAZYK - slovenský VYDAVATEĽSTVO - Vydavateľstvo Maxim ODKAZ NA KNIHU - Kniha: Hadí zámok (Lina Franková) | Martinus Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem pani autorke. Tvorba slovenských autorov je mi veľmi blízka.  V podstate práve tvorba slovenských autorov ma vtiahla do knižného sveta. Stále ma poteší, keď na našom knižnom trhu pribudne kvalitne napísaná kniha naším autorom. Hadí zámok je jednou z nich. "Zmija zvlieka kožu, ale srdce ostáva. Aké je srdce novodobého grófa?" Kniha rozpráva príbeh rodiny, ktorej život zmení dedičstvo. Bea Abramová sa jedného dňa stane dedičkou neogotického zámku. O nezvyčajné dedičstvo sa však musí podeliť so svojim nevlastným bratom, ktorého v živote nevidela. Aj napriek nepríjemnostiam  a  tomu, že nie je vítaná sa rozhodne dedičstvo prijať.  Presťahuje sa spolu so svojou rodinou na neopakovateľné miesto dýchajúce históriou a noble